Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,62 0,03%
ALTIN
2.004,07 -0,2%

Gazze’de gazeteci katliamı! İsrail’in saldırılarında 35 gazeteci öldü

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, bölgede görev yapan gazeteciler de hedef alınıyor. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail saldırılarında 35 gazetecinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Gazetecilerin ölümü, İsrail’in bölgeye yönelik insanlık dışı politikasının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 14:14
Güncelleme Tarihi: 30.10.2023 14:14

Gazze’de gazeteci katliamı! İsrail’in saldırılarında 35 gazeteci öldü

İsrail2in Gazze'ye yönelik saldırıları 24. gününde de devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, bölgede haber yapmaya çalışan gazeteciler de İsrail’in hedefi oldu. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail saldırılarında 35 gazetecinin şehit olduğunu duyurdu. Gazetecilerin ölümü, İsrail’in bölgeye yönelik insanlık suçu işlediğinin bir kanıtı olarak görülüyor.

GAZZE’DE GÖREV YAPAN GAZETECİLER KİMLERDİ?

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, Telegram sayfasından yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarında ölen 35 gazetecinin isimlerinin yer aldığı bir liste yayımladı.

Listede, Gazze’de faaliyet gösteren yerel ve uluslararası medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler bulunuyor.

Ölen gazeteciler arasında kadınlar ve çocuklar da var. Gazetecilerin çoğu, evlerine ya da çalıştıkları medya merkezlerine düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirdi.

LÜBNAN’DA DA BİR GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı Lübnan sınırında da protestolar düzenleniyor. Lübnanlı direnişçiler, İsrail askerlerine taş ve roketatarla karşılık veriyor.

Bu çatışmalarda da bir Lübnanlı gazeteci, İsrail askerlerinin ateşi sonucu hayatını kaybetti.

GAZZE’DE GAZETECİLERE DESTEK MESAJLARI

Gazze’de görev yapan gazetecilerin ölümü, dünyanın dört bir yanından tepki ve üzüntüyle karşılandı.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Gazze’de yaşanan gazeteci katliamını kınayarak, İsrail’i saldırılara son vermeye çağırdı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de yaptığı açıklamada, Gazze’de öldürülen gazetecilere Allah’tan rahmet dileyerek, İsrail’in insan hakları ihlallerine dur denilmesini istedi.

Sosyal medyada da #GazzeGazetecileriEtiketi ile Gazze’de ölen gazetecilere destek mesajları paylaşıldı.