Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,59 -0,01%
ALTIN
2.002,66 -0,27%

Gazze’de diyaliz sevinci: Şifa Hastanesi’nde hayat kurtaran hizmet yeniden başladı!

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldrıları sonucu hayat durma kontasına geldi. İsrail’in saldırıları sonucu işgal edilen ve yıkılan Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nin diyaliz bölümü, iki haftalık aranın ardından yeniden hasta kabul etmeye başladı. Böbrek hastaları, hayati önem taşıyan bu hizmete kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Yayın Tarihi: 29.11.2023 11:53
Güncelleme Tarihi: 29.11.2023 11:53

Gazze’de diyaliz sevinci: Şifa Hastanesi’nde hayat kurtaran hizmet yeniden başladı!

İsrail ordusu, 15 Kasım’da Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi. Hastanede binlerce yaralı ve hasta ile yerinden edilmiş sivil vardı. İsrail, hastanede tüneller ve cephanelikler bulduğunu iddia etti ancak bunun kanıtı olarak sadece paslı silahlar ve birkaç kamera gösterdi. Bu iddia, uluslararası toplum tarafından kınandı.

İsrail güçleri, hastaneden çıkmalarını istediği hastaları, doktorları ve sağlık çalışanlarını kuşatma altında tuttu.

Yaralı ve hastaların bir kısmı hastaneden yürüyerek çıkamadığı için hastanede mahsur kaldı. İsrail, hastaneye yiyecek, su ve insani yardımın girişine izin vermedi.

10 gün sonra hastaneden çekilen İsrail güçleri, hastanenin bazı bölümlerini yıktı.

gazze

BÖBREK HASTALARI İÇİN ZORLU SÜREÇ

Şifa Hastanesi’nin işgal edilmesi, böbrek hastaları için hayati tehlike oluşturdu. Hastanenin diyaliz bölümü, iki haftadan fazla süreyle hizmet veremedi.

Böbrek hastaları, diğer hastanelerdeki diyaliz seanslarına ulaşmakta zorlandı. Bazı hastaneler de İsrail’in saldırıları nedeniyle hasar gördü veya boşaltıldı.

Diyaliz seanslarının azalması veya kesilmesi, böbrek hastalarında toksin birikmesi, sıvı yoluyla kilo alımı ve yüksek potasyum seviyeleri gibi komplikasyonlara yol açtı. Onlarca böbrek hastası, bu süreçte hayatını kaybetti.

ŞİFA HASTANESİ’NDE DİYALİZ SEANSLARI YENİDEN BAŞLADI

Salı günü itibarıyla Şifa Hastanesi’ndeki diyaliz bölümünde çalışmalar yeniden başladı. İlk etapta 50 böbrek hastası tedavi altına alındı.

Hastalar, hayatlarını kurtaran bu hizmete kavuşmanın sevincini yaşadı. Ancak hastanenin hala büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Hastanede yakıt, su, tıbbi sarf malzemeleri ve ilaç eksikliği yaşanıyor.

GAZZE’DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKME NOKTASINDA

Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başlangıcından bu yana hastanelere binlerce yaralı getirildi. Bölgedeki sağlık sistemi tamamen çöktü.

 Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Acil Durum Operasyon Merkezi Müdürü Mutesim Salah, “Sağlık sistemi, İsrail’in saldırıları nedeniyle büyük bir kriz yaşıyor.

Hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli kapasiteye, ilaca ve malzemeye sahip değil. Sağlık çalışanları, aşırı yorgunluk ve stres altında.” dedi.

Salah, Gazze Şeridi’nde 200 bin kronik hastanın bulunduğunu, bunların büyük bir kısmının ilaç ve tedaviye erişemediğini söyledi. ,

Salah, Gazze’deki sağlık sisteminin iyileştirilmesi için uluslararası toplumun acil müdahalesini istedi.

SAVAŞ NASIL BAŞLADI?

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, 7 Ekim 2023 sabahı başladı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine karşılık vermek için “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı bir operasyon başlattı. 

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. Saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetti. İsrail, Gazze Şeridi’ni işgal etmek için kara birlikleri de gönderdi. Gazze’deki hastaneler, okullar, camiler ve sivil yerleşimler İsrail’in bombardımanına maruz kaldı. İsrail ile Hamas arasında çatışmalar, 51. günde de devam ediyor