Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,19%
EURO
33,69 0,12%
ALTIN
2.020,63 -0,09%

Gazze’de çocuk katliamı: İsrail 21 günde 3 bini aşkın çocuğu katletti

İsrail ile Hamas arasındaki çatışma 21. gününde de devam ediyor. Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail saldırılarında 3 bini aşkın çocuk hayatını kaybederken, binlercesi de yaralandı veya evsiz kaldı. Hamas da İsrail’in başkenti Tel Aviv ve Yafa’ya füze saldırısı düzenlediğini duyurdu. İsrail’in kara harekatı tehdidi ise bölgede gerilimi arttırıyor.

Yayın Tarihi: 27.10.2023 17:51
Güncelleme Tarihi: 27.10.2023 17:51

 Gazze’de çocuk katliamı: İsrail 21 günde 3 bini aşkın çocuğu katletti

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 21 gündür aralıksız sürüyor. Saldırılarda şimdiye kadar bin 400 İsrailli, 3 bin 38’i çocuk 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı olmak üzere 7 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti. 

Gazze’deki sağlık kuruluşları, yaralananların sayısının da 20 bini geçtiğini belirtiyor. Saldırılarda evleri yıkılan veya hasar gören Filistinlilerin sayısı ise 100 bini aştı. Gazze’deki çocuklar, hem savaşın hem de yoksulluğun kurbanı oluyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze’deki çocukların yüzde 80’inin insani yardıma muhtaç olduğunu, yüzde 40’ının ise kronik yetersiz beslenme sorunu yaşadığını açıkladı. UNICEF, Gazze’deki çocukların psikolojik olarak da büyük travma yaşadığını, saldırılardan dolayı korku ve endişe duyduğunu, uyku bozukluğu ve depresyon gibi sorunlarla karşılaştığını bildirdi.

HAMAS’TAN İSRAİL’E MİSİLLEME

Hamas ise İsrail’in saldırılarına karşılık vermeye devam ediyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Tel Aviv ve Yafa’ya füze saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Hamas’ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik kara harekatının yaklaştığını ve bunun da tehlikeli bir aşamaya sürüklendiğini söyledi.

Meşal, Hamas’ın ateşkes için uluslararası toplumun çağrısına kulak vermediğini, ancak İsrail’in ablukayı kaldırması ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri durdurması halinde durumu değerlendirebileceklerini ifade etti.

DÜNYA SESSİZ KALIYOR

İsrail ile Hamas arasındaki çatışma, bölgedeki barış ve istikrarı tehdit ediyor. Ancak dünya kamuoyu yaşanan insanlık dramına sessiz kalıyor.

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ateşkes çağrısında bulunmak için bir araya gelmekten bile aciz kalıyor. ABD’nin vetosu nedeniyle BMGK’nin ortak bir karar alması mümkün olmuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, "İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini" söyledi.

Biden, Gazze’deki sivillerin durumundan duyduğu endişeyi dile getirse de, İsrail’in saldırılarını durdurması için baskı yapmadı.

Türkiye ise İsrail’in saldırılarını şiddetle kınadı ve Filistin halkının yanında olduğunu ilan etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in "terör devleti" olduğunu söyledi ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Türkiye, Gazze’ye insani yardım göndermek için de çalışmalarını sürdürüyor.

GAZZE’DE İNSANLIK ÖLÜYOR

Gazze’de yaşananlar, insanlığın vicdanını sızlatıyor. İsrail, Gazze Şeridi’ni bir açık hava hapishanesine çevirdi.

 Gazze’de yaşayan 2 milyon Filistinli, hem İsrail’in saldırılarından hem de ablukadan dolayı büyük acı çekiyor.

 Gazze’de en çok acı çekenler ise çocuklar. Çocuklar, hem ölüyor, yaralanıyor, hem evsiz kalıyor hem de aç kalıyor. Çocuklar, hem eğitimden yoksun kalıyor hem de psikolojik sorunlar yaşıyor. Gazze’de çocuklar, hayatlarının baharında kışa mahkum ediliyor.

Gazze’de çocukların ölümü, insanlığın ölümüdür.