Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Gazze’de can pazarı: UNRWA Genel Komiseri’nden çarpıcı açıklamalar

İsrail ordusunun 2 aydır bombaladığı Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramına ilişkin Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini’den çarpıcı açıklamalar geldi. Lazzarini, Gazze’de güvenli bölge olmadığını, UNRWA tesislerinin hedef alındığını ve bağımsız bir soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 11:13
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 11:13

Gazze’de can pazarı: UNRWA Genel Komiseri’nden çarpıcı açıklamalar

Lazzarini, Gazze Şeridi’ndeki insani duruma ilişkin Lübnan’ın başkent Beyrut’ta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Gazze’de yaşanan çatışmaların 7 Ekim’de İsrail ve Hamas arasında patlak verdiğini hatırlatan Lazzarini, Gazze’de UNRWA’ya ait yaklaşık 80 tesisin hava saldırılarına maruz kaldığını ifade etti.

Lazzarini, “Gazze Şeridi’nde kesinlikle güvenli bir bölge yok. Siviller için belirlenen sığınaklar dahil olmak üzere UNRWA tesislerinin direkt veya dolaylı bir şekilde hedef alındığını gördük.” dedi.

UNRWA ÇALIŞANLARI VE FİLİSTİNLİLER HAYATINI KAYBETTİ

Lazzarini, tesislere yönelik hava saldırılarında 130 UNRWA çalışanı ve 220’den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Lazzarini, “Bu, UNRWA’nın tarihindeki en büyük kayıp. UNRWA çalışanları, Gazze’deki mültecilere yardım etmek için canlarını feda ettiler. Bu, kabul edilemez bir durum.” diye konuştu.

gazze

BAĞIMSIZ BİR SORUŞTURMA AÇILMALI

Lazzarini, Birleşmiş Milletler tesislerinin bariz bir şekilde göz ardı edilip vurulmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Lazzarini, “Bu hususunda gelecekte bağımsız bir soruşturma açılmasını gerektiğine inanıyorum. İsrail, Gazze’deki sivillerin hayatını korumak için gerekli önlemleri almadı. Bu, bir savaş suçu olabilir.” dedi.

GAZZE’DE İNSANLIK DRAMI

Lazzarini, Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramına da dikkat çekti. Gazze’de 2 milyondan fazla insanın yaşadığını, bunların yarısından fazlasının mülteci olduğunu belirten Lazzarini, Gazze’de elektrik, su, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerin büyük ölçüde kesintiye uğradığını söyledi. Lazzarini, “Gazze’de yaşayan insanlar, yıllardır abluka, yoksulluk, işsizlik ve saldırılar altında eziliyorlar. Gazze, dünyanın en büyük açık hava hapishanesi. Gazze’de yaşananlar, bir insanlık ayıbıdır.” ifadelerini kullandı.