Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Gazze’de bebek katliamı: ABD Dışişleri Sözcüsü, savaş suçu demekten kaçındı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında zorla boşalttığı Nasr Çocuk Hastanesi’nde çürümeye terk edilen bebek ve çocukların cesetlerine “savaş suçu” demek yerine “trajik bir olay” dedi. Miller, İsrail’e sivil kayıpları azaltması için çağrıda bulunurken, savaş suçlarına ilişkin soruşturma yapılması konusunda net bir tavır sergilemedi.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 12:10
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 12:10

Gazze’de bebek katliamı: ABD Dışişleri Sözcüsü, savaş suçu demekten kaçındı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çok sayıda sivil hayatını kaybetti. İsrail, Gazze Şeridi’nde zorla boşalttığı Nasr Çocuk Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde kalan çok sayıda bebek ve çocuğu da ölüme terk etti. 29 Kasım’da yapılan incelemede, hastanede çürümeye bırakılan bebek ve çocukların cesetlerine ulaşıldı. Olayın dehşet verici görüntüleri, sosyal medyada paylaşıldı. Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail ordusunun, Nasr Hastanesi’ndeki 5 bebeğin ölümündeki sorumluluğuna ilişkin uluslararası soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

gazze

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında zorla boşalttığı Nasr Çocuk Hastanesi’nde çürümeye terk edilen bebek ve çocukların cesetlerine “savaş suçu” demekten kaçındı. Miller, olayı “trajik bir olay” olarak nitelendirerek, İsrail’e sivil kayıpları azaltması için çağrıda bulundu.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI

Miller, düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve gündemi değerlendirdi.

Toplantıda bir gazeteci Miller’a, söz konusu olayı hatırlatarak, “Bu olduysa bu savaş suçu mudur?” diye sordu.

Sözcü Miller ise soruya, “Bunun bir trajedi olduğunu söyleyeceğim. Bu bebekler için bir trajedi. Aileleri için bir trajedi. Filistin halkı için bir trajedi ve tüm dünya için bir trajedi.” yanıtını verdi.

Bunun üzerine gazeteci, özel bir olaydan bahsettiğini belirterek, “Ben bunun bir savaş suçu olup olmadığını soruyorum.” dedi.

Miller ise “Ben buradan asla bir değerlendirme yapmayacağım. Burada bir kanıt toplama sürecinin ardından bir karara varacağız.” diye konuştu.

ABD’nin Gazze’de savaş suçlarına ilişkin kanıt toplama misyonu oluşturup oluşturmayacağı sorusu üzerine Miller, “Şu anda devam eden bir çatışmanın ortasındayız. Konuyu yakından izliyoruz. Ancak hangi adımları atabileceğimiz konusunda konuşmayacağız, şu anda hala büyük bir çatışmanın ortasındayız.” ifadelerini kullandı.

gazze

GAZZE’DE BEBEKLERİN CESETLERİ BULUNDU

İsrail’in Gazze Şeridi’nde zorla boşalttığı Nasr Çocuk Hastanesi’nde 29 Kasım’da yapılan incelemede, yoğun bakım ünitesinde kalan çok sayıda bebek ve çocuğun çürümeye terk edilen cesetleri bulundu.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü, sosyal medya hesabından Nasr Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde çekilen bir fotoğrafı paylaşarak, “İsrail ordusunun, Nasr Hastanesi’ndeki 5 bebeğin ölümündeki sorumluluğuna ilişkin uluslararası soruşturma yapılması” çağrısında bulundu.

gazze

İSRAİL’E TEPKİLER BÜYÜYOR

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çok fazla çocuk ve bebek dahil birçok sivilin yaşamını yitirdi. İsrail’in savaş suçları işlediği iddiaları uluslararası kamuoyunda tepki çekiyor. Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlar, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak, savaş suçlarına ilişkin bağımsız bir soruşturma açılmasını talep ediyor.