Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,09%
EURO
33,6 -0,02%
ALTIN
2.003,14 -0,25%

Gazze’de ateşkes uzatıldı: Esirler serbest bırakılacak mı?

Gazze'de yaklaşık 2 aydır devam eden saldırıların ardından verilen insani arada yeni bir gelişme yaşandı. İsrail ve Hamas arasında devam eden çatışmalara ara vermek için ilan edilen “insani ara” sona ermeden bir gün daha uzatıldı. Taraflar, esir değişimi konusunda anlaşmaya yakın.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 10:14
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 10:14

Gazze’de ateşkes uzatıldı: Esirler serbest bırakılacak mı?

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan ve 52 gündür devam eden kanlı savaşa verilen insani ara yeniden uzatıldı. Taraflar, esir değişimi konusunda anlaşmaya yakın olduklarını duyurdu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde ilan edilen "insani ara"nın bitmesine dakikalar kala yaptığı açıklamada, bu sürenin bir gün daha uzatıldığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "insani ara"nın ne zaman sona ereceği bilgisi verilmedi.

ESİR DEĞİŞİMİ İÇİN UMUT VAR

Açıklamada, “Arabulucuların çabaları doğrultusunda esirlerin serbest bırakılmaya devam edilmesi ve çerçeve (mutabakatı) şartlarına uygun olarak operasyonlara ara verme (süreci) devam edecek.” ifadesine yer verildi.

İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar da "insani ara"nın uzatıldığını doğrulayan bir açıklama yaptı.

HAMAS DA UZATMAYI ONAYLADI

Öte yandan Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada da "insani ara"nın bir günlüğüne uzatıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu karar, Gazze halkının acılarını hafifletmek ve esirlerin serbest bırakılması için bir fırsat yaratmak amacıyla alınmıştır.” denildi.

gazze

GAZZE’DE SOYKIRIM DEVAM EDİYOR

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan ve halen devam eden savaş, Gazze Şeridi’nde büyük bir yıkıma ve insanlık dramına neden oldu. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 15 bini aştı ve bunların 6 bin 150’sinin çocuk olduğu açıklandı. Gazze’de yaralananların sayısı da 36 bini aştı.

İsrail, Gazze’de okul, cami, hastane, apartman ve evleri bombalayarak sivil halkı katletti. Gazze’nin alt yapısı çöktü, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar karşılanamaz hale geldi. İsrail, Gazze’ye yönelik ablukayı sıkılaştırarak insani yardımların girişine izin vermedi.

gazze

İSRAİL SAVAŞI UZATMAYA KARARLI

İsrail Başbakanı Netanyahu, savaşla ilgili yaptığı son açıklamada, Hamas’ın saldırısının İsrail için uzun ve zorlu bir savaşa yol açtığını, ancak İsrail’in güvenliğini sağlamak için her türlü önlemi alacağını söyledi. Netanyahu, Hamas’ın saldırılarının arkasında İran’ın olduğunu iddia etti ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırı stratejisini savundu.

İsrail ile Hamas arasında 10 Mayıs’ta başlayan çatışmalarda, Gazze Şeridi’nde 256 kişi hayatını kaybetmiş, bin 948 kişi yaralanmıştı. İsrail’de ise 13 kişi ölmüş, 357 kişi yaralanmıştı. Taraflar, 21 Mayıs’ta ateşkes ilan etmiş, ancak çatışmalar zaman zaman yeniden alevlenmişti.