Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

G7 Zirvesi'nden dönen Erdoğan uçakta gazetecilere açıklama yaptı!

İtalya'daki G7 Zirve'sine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüşte gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu.

Yayın Tarihi: 15.06.2024 14:46
Güncelleme Tarihi: 15.06.2024 14:46

G7 Zirvesi'nden dönen Erdoğan uçakta gazetecilere açıklama yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ve İtalya’daki resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Erdoğan, dönüş yolunda uçakta gazetecilere ziyaretlerinin detaylarını anlattı.

İspanya’da Birleşik Arap Emirlikleri lideri ile de görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun diplomasi gündemiyle birlikte gazetecilere G7 Liderler Zirvesi’ne yönelik açıklamalarda bulundu. 

12-14 Haziran tarihleri arasında Madrid’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Kralı 6. Felipe ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ve bakanların da katılımıyla düzenlenen Hükümetlerarası Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm yönleriyle gözden geçirildiğini belirtti.

Toplantılar neticesinde savunma sanayi, ticaret ve kültürel iş birliği gibi muhtelif alanlarda 12 yeni anlaşma imzalandı. Özellikle TCG Anadolu’nun bir üst segmentine geçiş kararı dikkat çekti. Erdoğan ise konuya yönelik “İspanya ile savunma sanayi iş birliğimizin sembolü olan TCG Anadolu’nun geliştirilmesi konusunda yeni adımlar attık” yorumunu yaptı. 

Filistin’e desteğin önemini İspanya'da dile getirdi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeler sırasında İspanya’nın Filistin’i tanıma kararından duyduğu memnuniyeti ifade etti. İspanya Başbakanı Sanchez'in Filistin'e verdiği destek hakkında, "Tüm baskılara rağmen Filistin’in haklı mücadelesine verdiği destek her türlü takdire şayandır" diyerek övgüde bulundu.

erdoğan g7

Erdoğan ayrıca, Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili endişelerini dile getirerek, İslam ve yabancı düşmanlığına karşı ortak bir duruş sergileme gerekliliğini vurguladı. Medeniyetler İttifakı’nın 20. yılına yönelik hazırlıklar kapsamında, diyalog ve karşılıklı anlayışa vurgu yapan faaliyetlerin düzenleneceğini açıkladı.

G7 Zirvesi'nde kalıcı ateşkes çağrısı 

İspanya’daki temaslarının ardından İtalya’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada G7 Liderler Zirvesi’ne katıldı. Zirvede, Afrika ve Akdeniz, yapay zeka ve enerji gibi konuların ele alındığı oturumlarda görüşlerini paylaştı. Erdoğan, mevcut uluslararası sistemin Gazze konusunda sınıfta kaldığını belirterek, daha adil bir dünya düzeni çağrısında bulundu.

Erdoğan, zirve sırasında bazı G7 ülkelerinin liderleriyle de bir araya geldi. Gazze'de acil kalıcı ateşkes ilan edilmesi ve insani yardımların kesintisiz akışının sağlanması için çağrıda bulunduğunu söyledi.

Bahçeli’nin açıklamasına yanıt! 

Yurt dışı temaslarını tamamlayıp dönüş yoluna geçen Erdoğan, son günlerde gündemde olan Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı yorumlarına yanıt verdi. Bahçeli’nin siyasette normalleşmeye yönelik sözlerine yanıt veren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

“Sayın Devlet Bey’in yapmış olduğu açıklama bir devlet adamı yaklaşımıyla, sakin, herhangi bir tartışmaya fırsat vermeden yapılmıştır. Konuyu bu şekilde kapatmış olması, bence gayet isabetlidir.” 

Cumhur İttifakı olarak duruşlarından taviz vermeyeceğini vurgulayan Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yapılan ziyaretin bir kibarlık ve siyasette yumuşama amacıyla yapıldığını kaydetti. Ancak bu kibarlıktan anlamayanların basın toplantısı düzenlediklerini ve birilerinin etkisi altında kaldıklarını belirtti: 

“… bu kibarlıktan anlamayanlar İstanbul’da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar. Demek ki bazı yerlerden onay aldılar.”