Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,09%
EURO
33,63 0,14%
ALTIN
2.004,69 -0,17%

Fransız sunucu, İsrail sözcüsünü canlı yayında tersledi: Siz de Hamas gibi mi davranıyorsunuz?

Fransız TV5MONDE kanalında yayınlanan “64 minutes” programında, İsrail Ordu Sözcüsü Olivier Rafowicz ile sunucu Mohamed Kaci arasında sert bir tartışma yaşandı. Sunucu, İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesine düzenlediği baskını sorgularken, sözcü Hamas’ı suçladı. Sunucu ise “O zaman, siz de Hamas gibi mi davranıyorsunuz?” diye çıkıştı. Sözcü, sunucuyu taraflı olmakla itham ederken, sunucu da sözcüyü yayından aldı.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 16:43
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 16:43

Fransız sunucu, İsrail sözcüsünü canlı yayında tersledi: Siz de Hamas gibi mi davranıyorsunuz?

İsrail ordusu, 7 Ekim’de Gazze’deki Şifa Hastanesine baskın düzenledi. İsrail, hastanenin Hamas’ın karargahı olduğunu iddia etti.

Baskında, yaralılar ve bebekler dahil çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Hastaneden çıkarılan yaralıların ve ölen bebeklerin görüntüleri, dünya medyasında geniş yer buldu.

İsrail’in bu eylemi, uluslararası hukuk ve insancıl hukuk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle birçok ülke ve kuruluş tarafından kınandı.

SUNUCU İLE SÖZCÜ ARASINDA GERGİNLİK

TV5MONDE kanalında dün akşam yayınlanan “64 minutes” programında, İsrail Ordu Sözcüsü Olivier Rafowicz ile sunucu Mohamed Kaci arasında gergin bir diyalog yaşandı.

Sunucu, sözcüye hastane baskınıyla ilgili sorular yöneltti. Sözcü, İsrail’in operasyonunu savunurken, Hamas’ı sivilleri öldürmekle suçladı.

 Sunucu ise, İsrail’in hastaneye girmesinin, Hamas’ın stratejisiyle eşdeğer olduğunu söyledi.

Sözcü, sunucunun bu sözlerine öfkelenerek, “Bir gazeteci gibi davranmıyorsunuz. Bu sözleriniz, İsrail devletine bir saldırıdır.” dedi.

 Sunucu da, sözcünün sözlerini anlayabileceği şekilde yeniden kurmasını istedi. Sözcü, bunu reddedince, sunucu sözcüyü yayından aldı.

KANAL YÖNETİMİNDEN SUNUCUYA TEPKİ

Canlı yayının ardından, TV5MONDE kanalı konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Program sunucusu Mohamed Kaci’nin İsrail sözcüsü ile gerçekleştirdiği yayında “gazetecilik kurallarına uygun hareket etmediği” belirtilen açıklamada, sunucunun sözcüyü yayından almasından da “derin üzüntü” duyulduğu belirtildi.

Kanal yönetimi, “İsrail ordusunun müdahale yöntemlerinin, Hamas’ın stratejisiyle eşdeğer olduğu izlenimi” yarattığı gerekçesiyle Kaci’ye tepki gösterdi.