Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Fransa’dan Esad’a şok: yakalama kararı çıkarıldı

Fransa’da mahkeme, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı insanlığa karşı suç işlemekle suçlayarak uluslararası yakalama emri çıkarttı. Esad, 2013 yılında Doğu Guta’da binden fazla kişinin öldüğü kimyasal silah saldırısından sorumlu tutuluyor. Esad’ın kardeşi ve iki üst düzey yetkili de aynı suçlamayla aranıyor.

Yayın Tarihi: 15.11.2023 16:34
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023 16:34

Fransa’dan Esad’a şok: yakalama kararı çıkarıldı

Fransa, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı insanlığa karşı suç işlemekle suçlayarak uluslararası arenada aranır hale getirdi. Paris mahkemesi, 2013 yılında Suriye’de gerçekleşen kimyasal silah saldırısından sorumlu tuttuğu Esad için uluslararası yakalama emri çıkardı. Bu karar, Suriye lideri hakkında verilen ilk uluslararası yakalama kararı olarak tarihe geçti.

Fransa’da Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi tarafından açılan davada yargıçlar, Suriye halkına karşı işlenen savaş suçlarına da ortak olduğuna karar verdi.

Yargıçlar, Suriye Ordusu’nun Başkomutanı olan Esad’ın kimyasal silah kullanımından haberdar olduğunu ve bunu engellemediğini belirtti.

Fransız yargıçlar, Esad’ın Suriye halkına karşı işlenen savaş suçlarına da ortak olduğuna karar verdi. Esad’ın yanı sıra, Suriye Özel Kuvvetleri’nin komutanlığını yapan kardeşi Mahir Esad ile üst düzey iki Suriyeli yetkili için de yakalama kararı çıkarıldı.

Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi tarafından Fransa’da açılan davada yargıçlar, Doğu Guta’da binden fazla kişinin öldüğü kimyasal silah saldırısının Suriye Ordusu’nun Başkomutanı Beşşar Esad’ın bilgisi olmadan gerçekleştirilemeyeceğine hükmetti. Bu saldırı, Birleşmiş Milletler tarafından da kınanmış ve Suriye’ye karşı yaptırımların uygulanmasına yol açmıştı.

Paris mahkemesinin kararı, Suriye lideri hakkındaki ilk uluslararası yakalama emri özelliğini taşıyor. Esad, bu kararla birlikte hem yargılanma hem de yaptırım tehdidi altında bulunuyor.