Filistinli mağdurlar, UCM'ye İsrail'i şikayet etti

Filistinli mağdurların UCM nezdindeki temsilcisi Gilles Devers, beraberindeki 4 kişilik delegasyonla 10 Kasım 2023 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığına şikayet dilekçesini sundu.

Filistinli mağdurlar, UCM'ye İsrail'i şikayet etti

Devers, mahkeme yetkilileriyle UCM'deki toplantı öncesinde basın açıklaması yaptı. Uluslararası Özgürlük ve Haysiyet İttifakı (AFD) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Abdelmajid Mrari, eski Belçika Senatosu üyesi Pierre Galand, Ürdünlü avukat Khaled Al-Shouli'den oluşan delegasyon da basın toplantısında Devers'e eşlik etti.

Devers ve delegasyon, UCM Savcılığına sunulan dilekçesinin içeriği ve Gazze'deki durum hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

Mrari, UCM'nin, Filistin'de işlenen suçlar hakkında yargı yetkisi olduğunu söyleyerek, "İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırısındaki niyeti çok açık. Gazze'yi Filistinlilerden arındırmak. Bunu askeri ve siyasi yetkililer dile getirdi." dedi.

İsrail'in Gazze'deki fiillerinin soykırım suçunun unsurlarını oluşturduğunu ifade eden Devers, "UCM'deki mevcut soruşturmada savaş suçları inceleniyor. Soykırım suçunun da ele alınması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Devers, bir milyondan fazla insanın göçe zorlanmasının, gıda, su, enerji ve ilaca erişimin kesilmesinin Gazzelileri tümden yok etme amacına işaret ettiğini belirterek, "Şikayet dilekçesinde Fransa, Türkiye, Kanada, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi dünyanın birçok yerinden 300'den fazla avukatın imzası var." diye konuştu.

İsrail'in Orta Doğu'da bir Yahudi devleti kurma hayalinden bahseden Devers, İsrailli yöneticilerin Filistinlilere yönelik nefret söylemleri ve Gazzelileri Sina Çölü'ne sürme planlarının açık şekilde soykırımı işaret ettiğini vurguladı. 

Belçika'da 2003-2007 yıllarında senatör olan Pierre Galand da, Filistin'in devlet olarak tanınması gerektiğine değinerek, Belçika Dışişleri Bakanlığının bunu sürekli ertelediğini dile getirdi. 

Hukukçuların Gazze'deki durum için "Soykırım ile karşı karşı karşıyız" açıklaması yaptığını ifade eden Galand, "İnsan haklarının korunması ve adaletin yerine getirilmesi için buradayız." dedi.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son duruma ilişkin bilgi veren Devers, 7 Ekim'den bu yana 10 bin 812 Filistinlinin öldürüldüğünü, 26 bin 905 kişinin yaralandığını, 175 Filistinlinin de Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü söyledi. Devers, İsrail ordusunun Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurduğunu, bu saldırılarda yüzlerce kişinin öldüğünü ve yaralandığını kaydetti.

UCM Savcılığı, şikayet dilekçesini inceleyerek, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında işlediği suçlarla ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmama kararı verecek. Savcılığın soruşturma başlatması halinde, İsrail'in savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım gibi suçlardan yargılanmasına yol açabilir.