Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,56 0,1%
EURO
35,08 0,41%
ALTIN
2.426,73 0,15%

Filistin’in direniş sembolü Ahid Temimi gözaltına alındı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkının direnişine öncülük eden 23 yaşındaki Ahid Temimi’yi "terör ve kışkırtıcılık faaliyetleri" suçlamasıyla evine yaptıkları baskınla gözaltına aldı. Ahid Temimi’nin babası da daha önce aynı sebeple tutuklanmıştı.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 16:53
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 16:53

Filistin’in direniş sembolü Ahid Temimi gözaltına alındı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin halkının haklarını savunan ve “Filistinli cesur kız” olarak tanınan Ahid Temimi’yi (23) evinden alarak gözaltına aldı. 

Ahid Temimi’nin annesi Neriman Temimi, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Ramallah’ın Nebi Salih beldesindeki evlerine sabah saatlerinde gelen İsrail güçlerinin kızını zorla alıp götürdüklerini belirtti.

Neriman Temimi, İsrail askerlerinin evlerini dağıttıklarını, eşyalarına zarar verdiklerini ve ellerindeki cep telefonlarına da el koyduklarını ifade etti.

 İsrail Ordu Sözcülüğü, Temimi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda şüpheliyi “terör ve kışkırtıcılık faaliyetleri” suçlamasıyla gözaltına aldıklarını duyurdu.

Temimi’nin sosyal medyada Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinde yaşayan yerleşimcilere karşı şiddet içeren paylaşımlar yaptığı iddia edildi. 

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir, Temimi’nin gözaltına alınma anının fotoğrafını paylaşarak askerleri övdü. 

Ben-Gvir, hakkında 53 kez iddianame hazırlanmış ve bir kez de “ırkçılık ve terör örgütünü desteklemek” suçundan hüküm giymiş bir isim.

Ahid Temimi, hayatında üç kez İsrail kurşunuyla yaralanan ve Hanzala Cesaret Ödülü sahibi bir aktivist. Temimi, AA’nın fotoğraflarıyla dünya gündemine oturmuştu.

İsrail’in Filistin halkına yönelik baskı ve zulmüne karşı direnen Ahid Temimi, yine İsrail’in hedefi oldu. Temimi’nin ne zaman serbest bırakılacağı veya hangi suçlamalarla yargılanacağı henüz bilinmiyor.

FİLİSTİNLİ CESUR KIZ KİMDİR?

Ahid Temimi, 2017 yılında 16 yaşındayken, İsrail askerlerine karşı gösterdiği cesur tutumla dünya gündemine oturmuştu. İsrail askerlerinin evlerinin bahçesine girmesine tepki gösteren Ahid Temimi, askerlere tokat atarak onları geri püskürtmüştü.

Bu olayın görüntüleri sosyal medyada yayılmış ve Ahid Temimi, Filistin halkının direniş sembolü haline gelmişti. Ancak bu cesareti ona pahalıya mal olmuştu.

İsrail askerleri, Ahid Temimi’yi olaydan birkaç gün sonra evine yaptıkları baskınla gözaltına almış ve 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Temimi, olayın ardından dünya çapında bir sembol haline gelmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aranarak tebrik edilmişti.

Ahid Temimi, 2018 yılında hapisten çıktıktan sonra da Filistin davasına destek vermeye devam etti. Birçok uluslararası platformda konuşan Ahid Temimi, Filistin halkının haklarını savundu. Ancak İsrail, Ahid Temimi’yi susturmak için yeni bir hamle yaptı ve onu tekrar gözaltına aldı.

FİLİSTİN HALKI TEPKİLİ

Ahid Temimi’nin gözaltına alınmasına Filistin halkı tepki gösterdi. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), yaptığı açıklamada, İsrail’in Ahid Temimi’yi serbest bırakmasını istedi.

FKÖ, Ahid Temimi’nin Filistin halkının özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu vurguladı.

ahad temimi

Filistinli aktivistler de sosyal medyada Ahid Temimi’ye destek mesajları paylaştı. #FreeAhedTamimi (Ahid Temimi’yi Serbest Bırakın) etiketiyle yapılan paylaşımlarda, Ahid Temimi’nin cesaretine ve direnişine övgüler yağdırıldı.