Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Fidan’dan ABD’ye sert tepki: ABD Gazze’de yalnız kaldı

İsrail’in Gazze’ yönelik saldırıları sürerken Türkiye Uluslararası arenada ateşkes çabalarını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’nin BM Güvenlik Konseyinde veto ettiği Gazze’de ateşkes tasarısına ilişkin, “Gazze konusunda artık ABD yalnız kaldı.” dedi. Fidan, Amerikan siyaset sisteminin İsrail’le ilgili konularda çaresiz durumda olduğunu ve İsrail’in fütursuzca hareket ettiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 10:22
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 10:22

Fidan’dan ABD’ye  sert tepki: ABD Gazze’de yalnız kaldı

İsrail Gazze'ye 64 gündür bombalamaya ve sivil halkı katletmeye devam diyor. 2 ayda 17 bini aşkın sivili katleden İsrail'e en büyük destek ABD'Den geliyor. Türkiye ise bu katliamları durdurmak için ilk günden bu yana ateşkes için diplomatik çaba gösteriyor. Türkiye ateşkesin sağlanması için yürüttüğü çalışmalar kapsamında ABD'de de çeşitli görüşmeler yaptı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle Washington temasları kapsamında Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile görüştü. Fidan, görüşmede Gazze’deki insani dramı tüm çıplaklığıyla dile getirdi ve ABD’nin BM Güvenlik Konseyinde veto ettiği Gazze’de ateşkes tasarısına sert tepki gösterdi.

 GAZZE TEMAS GRUBU BLİNKEN İLE GÖRÜŞTÜ

Fidan, Gazze Temas Grubunun Blinken ile görüşmesinde Gazze’de yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla dile getirdiğini ve dünya kamuoyunun bu konudaki isyanının sözcüsü ve tercümanı olduğunu belirtti.

Fidan, “Temas Grubu üyeleri, Gazze’deki insani dramın hemen son bulması ve İsrail’in masumları öldürmesinin son bulması gerektiği konusunun altını defaatle çizdiler.” dedi.

ABD’NİN BMGK’DEKİ GAZZE VETOSU

Dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde yapılan ve ABD’nin veto ettiği Gazze’de acil ateşkes çağrısı yapan tasarı konusuna da değinen Fidan, "Artık bu konuda (Gazze) Amerika’nın yalnız kaldığını özellikle bugün Birleşmiş Milletler’de yapılan oylamada bir kez daha arkadaşlarımız dile getirdiler.’ değerlendirmesinde bulundu.

193 üye ülkenin 97’sinin sponsorluğunda sunulan karar tasarısının ABD tarafından veto edilmesini tüm dünya kamuoyunun değerlendireceğine işaret eden Fidan, 'Tabii buradan şunu görüyoruz, biz bugünkü görüşmelerimizde de dile getirdik, Amerikan siyaset sistemi de İsrail’le ilgili konularda artık çaresiz durumda. Dolayısıyla İsrail bu konuda fütursuzca hareket etmekte ve zulmüne devam etmekte." şeklinde konuştu.

Temas Grubunun Gazze konusundaki çalışmalarını kesintisiz bir şekilde devam ettireceğini kaydeden Bakan Fidan, dünya kamuoyunun bu konudaki duygularının sözcüsü olmayı sürdüreceklerini kaydetti.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN NORMALLEŞME SÜRECİNE DESTEK VURGUSU

Bakan Fidan ayrıca Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme ve barış görüşmeleri sürecini de Blinken ile görüştüğünü kaydederek “Biz Türkiye olarak iki ülke arasındaki barış anlaşmasını desteklediğimizi ve bunun gerçekleşmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösterdiğimizi söyledik. Onlar da bu konuda aynı fikirdeler, bölgede normalleşmenin olması bölgenin çıkarına olacak diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Fidan, ABD’nin ardından Kanada‘ya geçerek burada Kanada Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile de görüşeceklerini hatırlattı.

Fidan, daha sonra da Nordik ülkelerinden bazılarını ziyaret edeceklerini aktardı.

Fidan, Türkiye’nin Gazze’deki insani krizin sona ermesi için uluslararası alanda yoğun çaba harcadığını ve bu konuda kararlı olduğunu vurguladı.