Bist 100
10.425,27 0%
DOLAR
32,71 1,34%
EURO
34,96 0,15%
ALTIN
2.437,49 2,45%

FETÖ’nün jandarma imamı 7 yıl sonra yakalandı

FETÖ’nün jandarmadan sorumlu sözde mahrem imamı olan C.U., 7 yıl sonra İstanbul’da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. C.U., örgüt içinde ‘İhsan’ ve ‘Ahmet’ kod adlarını kullanıyor, Bylock ve operasyonel hat gibi gizli iletişim yöntemlerini kullanıyordu. C.U., emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 15:23
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 15:23

FETÖ’nün jandarma imamı 7 yıl sonra yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından Türkiye’nin en büyük terör örgütü olarak ilan edildi. Örgütün, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı gibi devlet kurumlarına sızdığı ve bu kurumlarda mahrem imamlık yapan örgüt mensuplarının bulunduğu ortaya çıktı.

Örgütün jandarmadan sorumlu mahrem imamlarından biri olan C.U., 7 yıl önce firar etmişti. C.U., ihraç öğretmen olmasına rağmen, örgütün jandarma yapılanmasında önemli bir rol oynamıştı. C.U., örgütün gizli haberleşme ağı Bylock’u kullandığı gibi, örgüt içerisinde sadece mahrem imamların kullandığı operasyonel hat olarak tabir edilen iletişim modelini de kullanıyordu. C.U., örgüt içinde ‘İhsan’, kimi örgütsel eylemlerde ise ‘Ahmet’ kod adlarını kullanıyordu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, C.U.'nun yakalanması için çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda, C.U. hakkında 31 kişinin verdiği ifade bulundu. C.U.'nun Sancaktepe’de olduğu belirlendi.

Emniyet ekipleri, C.U.'nun bulunduğu adrese operasyon düzenledi. Operasyonda, C.U. gözaltına alındı. C.U., emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.