Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Facebook ve Instagram kullanıcılarına kötü haber! İki platform tümüyle ortadan kalkabilir!

Meta'nın baş yapay zekâ bilimcisi Yann LeCun, CEO Mark Zuckerberg'i OpenAI'ın geliştirdiği ChatGPT'nin özellikle Facebook ve Instagram için sorun yaratabileceği ve çok geç olmadan hızlı hareket etmesi gerektiği konusunda uyardı. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 06.12.2023 10:24
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 10:24

Facebook ve Instagram kullanıcılarına kötü haber! İki platform tümüyle ortadan kalkabilir!

OpenAI'nin geçen yılın kasım ayında ChatGPT'yi piyasaya sürmesinden 6 hafta sonra Yann LeCun, Meta'nın Menlo Park, Kaliforniya'daki genel merkezinde öğle yemeği için sıra beklerken Zuckerberg ile son gelişmelere yönelik konuştu.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağın The New York Times'a verdiği bilgiye göre, LeCun, Zuckerberg'e Meta'nın OpenAI'ın teknolojisini yakalaması ve kendi yapay zekâ asistanını piyasaya çıkarmak için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Habere göre LeCun, Meta'nın yapay zekâ çalışmalarına hız vermemesi durumunda Facebook ve Instagram'ın yok olabileceği uyarısını yaptı.

zuckerberg

ZUCKERBERG UYARIYA SİNİRLENDİ

Times'ın haberine göre, Zuckerberg, bu uyarıya yanıt vermedi. Fakat LeCun'un yorumlarının kendisini kızdırdığını aktardı. Çünkü Zuckerberg, Meta'nın önde gelen bir yapay zekâ şirketi olarak tanınmasını istiyor. Meta; Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda yapay zekâ özelliklerini zaten uyguluyor. Ancak sonrasında Zuckerberg'in fikrini değiştirdiği belirtildi.

Times'a konuşan bir yetkili, Zuckerberg'in o akşam bir yemek esmasında LeCun'a, "Söyledikleriniz hakkında düşünüyordum ve sanırım haklısın” dedi.

Öte yandan, Times'ın Meta'nın hukuk ve politika ekiplerinden güvenlik endişeleri nedeniyle gelen bazı geri itmelere karşın, Zuckerberg şirketin kendi açık kaynaklı yapay zekâ modelini mümkün olan en kısa sürede yayınlamaya karar verdi.

Meta, yapay zekâ yarışında yalnız değil. Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri OpenAI'ı yenmek ve kendi sohbet robotlarını piyasaya çıkarmak için acele ediyor.