Bist 100
10.396,18 2%
DOLAR
32,3 -0,04%
EURO
35,08 0,38%
ALTIN
2.394,02 -0,38%

EYT'lileri bayram ettiren karar! Başvuranlar o vergiyi artık ödemeyecekler: Ocak ayında başlıyor

Bu yıl emekli olan EYT üyeleri Ocak 2024'ten itibaren emlak vergisi vermeyecekler. Yani muaf olacaklar. Vergi muafiyetinden yararlanmak için toplam alanı 200 metrekareyi geçmeyen bir evde yaşama zorunluluğu bulunmuyor. Muafiyetten yararlanmak için belediyeye yazılı başvuru yapılması gerekmektedir.

Yayın Tarihi: 19.11.2023 14:24
Güncelleme Tarihi: 19.11.2023 14:24

EYT'lileri bayram ettiren karar! Başvuranlar o vergiyi artık ödemeyecekler: Ocak ayında başlıyor

Yaklaşık 14 milyon emekliyi etkileyecek olan emlak vergisi ikinci taksit miktarının Kasım ayı sonuna kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Bu yıl emekli olup emeklilik yaşı programından yararlanan EYT üyeleri Ocak 2024'ten itibaren emlak vergisi ödemeyecekler. Evinin kirasını başkalarına kiraya vererek ödeyenler ve orada yaşayan çocukları olanlar da faydalanabiliyor. Emekli olsanız ve kalıcı olarak yaşasanız bile tatil evinde vergi alınmaz.

EYT üyeleri bu yıl taşınır gelirlerinin 150 bin lirayı aşmaması halinde gelecek yıl itibariyle muafiyetten yararlanabilecek.

Emekli olduktan sonra çalışanlar vergi indiriminden yararlanabilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışmayı sürdürenler bu muafiyetten yararlanamaz. Emlak vergisi muafiyetinden ev hanımları, şehit yakınları, gaziler, engelliler, müstakil ev, arazi ve gelir getirici olmayan iş sahipleri de yararlanacak. Emlak vergisi indirimi/muafiyetine ilişkin sıkça sorulan sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir.

Dul ve yetim maaşı alanlara vergi muafiyeti var mı?

Muafiyetten dul, yetim, ölüm aylığı alanlar ve maluliyet aylığı alanlar yararlanabilmektedir. Bu muafiyet, boşanmış eşinden bakmakla yükümlü olduğu ve yetim aylığı alanlar için geçerlidir. Emlak vergisi muafiyet durumundan işsizler, gaziler, engelli vatandaşlar, ev hanımları, dullar ve 18 yaşını doldurmuş şehit yetimleri de yararlanacak.

EYT'lilere vergi muafiyeti

"Emekli maaşım Eylül ayında EYT kapsamında yattı. Kasım ayında ödeme yapmam gerekiyor mu?”

Bu yılın emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor. İndirimli emlak vergisi tutarı, aylık ödeme tarihini takip eden yıldan itibaren ödenecektir. Ayrıca tek ev sahibiyseniz kesinti 2024 yılında başlayacak. Kesintiyi alabilmek için evinizin ait olduğu belediyeye başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

"Eşim de ben de emekliyiz. Her birimizin kendi adını taşıyan bir evi var. İkimiz de bu muafiyetten yararlanabilir miyiz?"

Bir evde yaşıyorsanız ve diğer evden kira geliri alıyorsanız vergi ödemeniz gerekir. Ancak birinde oturulup diğeri boş olması durumunda muafiyet geçerlidir.

"Yaşadığım ev kardeşimin ve benim adıma. Ben emekliyim ve ağabeyim çalışıyor, yine de muafiyetten yararlanabilir miyim?”

Payınıza göre muafiyetten yararlanabilirsiniz. Kardeşin çalıştığı için kendi payına göre vergi ödemek zorunda. İrtifak hakkı belgesine sahip kişiler diğer şartları taşımaları halinde vergi ödemezler.