Evcil hayvanı olanlar dikkat!


Çocukluk çağında polenler, ev tozu akarı, evcil hayvan ve küf başta olmak üzere başka alerjilerin ortaya çıkmaya başladığı görülür.

Evcil hayvanı olanlar dikkat!

Bu alerjilere astım ve alerjik rinit gibi hastalık tabloları da eşlik eder ve astım, çocukluk çağında yüzde 10'a, alerjik rinit ise artarak ergenlik çağında yüzde 25 gibi bir sıklığa ulaşır.

Kedi köpek gibi hayvanların yanı sıra diğer evde beslenen kuş ve kemiriciler gibi sıcakkanlı hayvanlar da astımlı hastalarda atak gelişimine neden olabilir.

Astım, solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Astımda; alerjenler, duman, soğuk hava veya egzersiz gibi tetikleyicilere yanıt olarak, hava yolu etrafındaki düz kaslar kasılır ve mukus adı verilen yapışkan salgının üretimi artar. Bu durum hava yolunun daralmasına neden olur.

Kronik bir akciğer hastalığı olan astım, tetikleyici faktörlerin etkisiyle kişinin hava yollarında daralmaya ve iltihaplanmaya yol açar. Hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve göğüs sıkışması gibi belirtilere yol açan hastalık, hemen her yaş grubunda görülebilir.

alerji

Evcil hayvan alerjisi nasıl anlaşılır?

Aksırık, gözlerde kaşıntı, kızarma ve sulanma, burun akıntısı, kaşıntısı ve tıkanıklık, 

Öksürük, nefes darlığı, göğüsten duyulan hışıltı gibi alt solunum yoluna ait belirtiler, Deride kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık gibi alerjik deri bulguları.