Ev yapacak olana 250.000 TL- 500.000 TL hibeye ek 250 bin TL faizsiz kredi desteği

Deprem sonrasında bir çok destek faaliyeti başlamış bulunurken, ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi adı altında geri ödemesi 2 yıl sonraya aktarılan hibe programı devreye girmiştir.

Ev yapacak olana 250.000 TL- 500.000 TL hibeye ek 250 bin TL faizsiz kredi desteği

Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Geçtiğimiz Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen çok sayıda ölümle sonuçlanan ve çok sayıda bina yıkılmasına vatandaşın evsiz kalmasına mahal veren deprem sonrasında devlet yaraları sarmaya devam ediyor. Deprem sonrasında bir çok destek faaliyeti başlamış bulunurken, ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi adı altında geri ödemesi 2 yıl sonraya aktarılan hibe programı devreye girmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafında geçtiğimiz Temmuz ayında başlatılan hibe programı ile alakalı detaylar araştırılmaktadır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklama da ev yapımı için ve işyeri yapımı için farklı hibe ve kredi ödemesi sunacaklarını açıklamış bulunmaktadır. Konutlara 500 bin TL hibe, 500 bin TL kredi; işyerlerine ise 250 bin TL hibe, 250 bin TL de kredi desteği sunulacağı belirtilirken, kredilerin geri ödemesinin 2 yıl sonra başlayacağı da bildirilmiş bulunmaktadır. 10 yıl vade imkanı sunulan bu kredi desteğinin geri ödemesi ise faizsiz bir şekilde sağlanacaktır.

tll

Deprem bölgesinin tekrar ihya edilmesi amacını güden bu destek ödemeleri için başvurular devam etmektedir. Bu düzenleme ile birlikte 11 şehrin tekrardan kalkınmasına olanak sağlanacaktır. Haneler için verilecek olan hibe desteği 500.000 TL olarak açıklanırken, iş yerleri için 250.000 TL hibe edilecektir. Öte yandan kredi desteği ve bu kredinin geri ödeme imkanının kolaylığı ile de bakanlık kalkınmayı sağlayacaklarını belirtmiştir.

tll

Konu ile alakalı olarak bakanlığın resmi internet sitesinde ödeme planları oluşturulmuştur. Yapılan açıklama da; ''Brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için açılan kredi tutarı 500 bin TL, 101-150 metrekare konutlar için açılan kredi tutarı 700 bin TL, 151 metrekareden büyük olan konutlar kredi tutarı 800 bin TL olacak. İşyeri kredileri ise, brüt inşaat alanı 50 metrekare için kredi tutarı 250 bin TL, 51–100 metrekare arası olan işyerleri için kredi tutarı 400 bin TL, 101 metrekareden büyük olan işyerleri için kredi tutarı 500 bin TL olacak. Krediler, 2 yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olacak.'' denilmiştir.

Ev destek hibesi ya da kredisi için başvurular e-devlet üzerinden tamamlanacağı gibi, ALO 181 hattından da sağlanabilecektir. ev yapım hibe desteği ya da kredisinden faydalanamak için E-devlet hesabınız üzerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulunabilirsiniz.