Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti!

Avrupa’nın en büyük ve en etkili yanardağı Etna, dün akşam saatlerinde patladı. Yanardağdan fışkıran kül ve lav, gökyüzünü kızıla boyadı. Uçak trafiği tehlikeye girdi, uçaklar için de kırmızı kodlu uyarı verildi.

Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti!

İtalya’nın Sicilya Adası’nda bulunan Etna Yanardağı, dün akşamüstü şiddetli bir şekilde faaliyete geçti. Yanardağın güneydoğusundaki kraterden çıkan lav akışı, kilometrelerce uzaklıktan görülebildi. Yanardağın püskürttüğü küller ise 4 bin 500 metreye kadar yükseldi.

UÇAKLAR İÇİN KIRMIZI KODLU UYARI

Etna Yanardağı’nın patlaması, uçak trafiğini de olumsuz etkiledi. Yanardağın püskürttüğü küller, uçakların rotasını değiştirmesine neden oldu.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) Katanya şubesi, bölgeden geçen uçaklar için kırmızı kodlu uyarı verdi.

Uyarı, uçakların yanardağın küllerinden uzak durması gerektiği anlamına geliyor.

YANARDAĞ ÇEVRESİNDEKİ YERLEŞİM YERLERİ KÜLLERLE KAPLANDI

Etna Yanardağı’nın patlaması, yanardağ çevresindeki yerleşim yerlerini de etkiledi.

Yanardağın püskürttüğü küller, Zafferana gibi ilçelerde cadde ve araçları kapladı. Yetkililer, vatandaşlara maske takmaları ve kapalı alanlarda kalmaları konusunda uyarılarda bulundu.

ETNA YANARDAĞI AVRUPA’NIN EN AKTİF YANARDAĞI

Etna Yanardağı, kıta Avrupası’nın en yüksek ve en aktif yanardağı olarak biliniyor. Yanardağın yüksekliği 3 bin 300 metre civarında.

Yanardağ, son yıllarda sık sık patlıyor. Yanardağın son büyük patlaması 2017 yılında olmuştu. Patlama sonucunda 10 kişi yaralanmıştı.