Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Eski Sağlık Bakanı sahte reçete skandalında tutuklandı

KKTC’de başlatılan sahte reçete soruşturması kapsamında, Sosyal Sigortalar Dairesinden ödemesi alınan bazı reçetelerde tutarsızlıklar olduğu gerekçesiyle suçlanan eski Sağlık Bakanı Ergin Abdullah İlktaç gözaltına alındı.

Yayın Tarihi: 15.10.2023 01:01
Güncelleme Tarihi: 15.10.2023 01:01

Eski Sağlık Bakanı sahte reçete skandalında tutuklandı

 KKTC eski Sağlık Bakanı Ergin Abdullah İlktaç, yürütülen “sahte reçete soruşturması” kapsamında gözaltına alındı.

Gazimağusa kentinde aktif eczacılık yapan eski Sağlık Bakanı ve milletvekili İlktaç, kapsamında bugün gözaltına alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının suç duyurusunda bulunması üzerine geçen ay başlatılan soruşturma başlatıldı. İlktaç, KKTC Sosyal Sigortalar Dairesinden ödemesi alınan bazı reçetelerde tutarsızlıklar olması nedeniyle soruşturma kapsamına dahil edildi.

Aralarında İlktaç’ın da bulunduğu eczacı ve doktorlardan oluşan 6 kişi, Gazimağusa Kaza Mahkemesinde yargılandı.

6 zanlı tahkikatın sürebilmesi için polis nezaretinde 3’er gün tutuklu kalacak ve sağlık sorunları olanların, doktor kontrolünden geçirilecek.

KKTC’de geçen ay başlatılan “sahte reçete soruşturması” kapsamında polis, 40’ın üzerinde doktor, eczacı ve eczane çalışanını gözaltına alarak ifadesine başvurdu. Soruşturma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yapılan bazı reçete ödemelerinde usulsüzlük tespit etmesi üzerine başlatılmıştı.

Soruşturmaya konu olan reçetelerde, bazı hastalara gereksiz ilaç yazılması, bazı ilaçların gerçekte satın alınmadan ödemesinin yapılması ve bazı ilaçların farklı hastalara yazılıp farklı hastalara satılması gibi iddialar bulunuyor.