Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Eski bir Tesla çalışanı Tesla’nın otopilotunun trafiğe çıkması için hazır olmadığını itiraf etti!

Eski bir Tesla çalışanı BBC'de yayınlanan röportajında şirketin sürücüsüz araçlarına güç veren yazılımın hazır olmadığını ve kamuya açık yollarda kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 17:49
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 17:49

Eski bir Tesla çalışanı Tesla’nın otopilotunun trafiğe çıkması için hazır olmadığını itiraf etti!

Şirketin eski bir servis teknisyeni olan Lukasz Krupski, Tesla'nın otopilot sürücü destek yazılımının güvenliğini sorguladığı için Norveç'in Oslo kentindeki işinden kovulduğunu ifade etti. O günden beri 100 gigabayttan fazla veriyi Alman Handelsblatt gazetesine verdi ve bu sızıntı "Tesla Dosyaları" olarak biliniyor.

Tesla'nın Avrupa merkezinin bulunduğu Hollanda'daki veri koruma otoritesi BBC'ye verdiği röportajda sızıntının kendisine bildirildiğini ve iddiaları incelediğini paylaştı.

tesla

“KAMUYA AÇIK YOLLARDA DENEY YAPILIYOR”

BBC'ye konuşan Krupski, "Donanımın ve yazılımın hazır olduğunu düşünmüyorum. Bu hepimizi etkiliyor. Zira aslında kamuya açık yollarda deney yapıyoruz. Yani bir Tesla'nız olmasa bile, çocuklarınız hâlâ yaya yolunda yürüyor” dedi.

Kendisi şirketteyken, diğer çalışanların, otomobillerin "hayalet frenleme" olarak bilinen ve orada olmayan engellere tepki olarak rastgele fren yaptıklarını söylediklerini belirtti.

Elon Musk, suçlamalara doğrudan cevap vermedi. Fakat kısa süre önce X'te yaptığı bir paylaşımda, "Tesla açık ara en iyi gerçek dünya yapay zekâsına sahip" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, 2022’de ABD Adalet Bakanlığı, şirketin "Tam Kendi Kendine Sürüş" modu gibi bir dil kullanması sebebiyle yaşanan bir dizi kazanın ardından Tesla'nın Autopilot yazılımının ne kadar etkili olduğuna ilişkin bir soruşturma başlattığını duyurmuştu.