Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Erkan: Reeskont limiti artacak, YTAK programı güçlendirilecek

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, ASO Gündem Toplantısı’nda sanayicilerle bir araya geldi. Erkan, ihracatçılara yönelik reeskont kredilerinde limit artışı ve yatırım desteklerinde yeni düzenlemeler yapacaklarını duyurdu.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 10:34
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 10:34

Erkan: Reeskont limiti artacak, YTAK programı güçlendirilecek

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, ASO Gündem Toplantısı’nda sanayicilerle buluştu. Erkan, ihracatçılara yönelik reeskont kredilerinde limit artışı ve yatırım desteklerinde yeni düzenlemeler yapacaklarını müjdeledi.

Ankara Sanayi Odasından (ASO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Erkan, ASO Başkanı Seyit Ardıç'ın ev sahipliğinde gerçekleşen ASO Gündem Toplantısı'na katıldı, sanayicilerin sorularını yanıtladı.

Erkan, ihracatçı firmaların finansman koşullarını iyileştirmek için reeskont kredilerinde yaptıkları değişiklikleri anlattı.

Buna göre, reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulunun kaldırıldığını ve ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımlarının istisna tutulduğunu söyledi. Erkan, “Temmuzda 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha da artıracağız, çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

YATIRIMLARA 300 MİLYAR LİRA LİMİT

Erkan, yatırım ve ihracat desteklerine ilişkin son dönemde atılan adımlara da değindi. Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) programının yeniden yapılandırıldığını belirten Erkan, “Yeni çerçevesiyle güçlendirilmiş YTAK programıyla cari dengeye katkı verecek ve dolaylı etkileri döviz kuru ve fiyat istikrarı üzerinde hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz. YTAK’a 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edildi.” İfadelerine yer verildi.

Erkan, sağlanan bu imkanlarla sanayicilerden beklentisinin yatırımlara ağırlık vermeleri ve Türkiye’ye her koşulda destek olmaya devam etmeleri olduğunu vurguladı.

“MERKEZ BANKASININ MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ”

Yapılan yazılı açıklamada ASO Başkanı Seyit Ardıç ise yeni ekonomi yönetiminin ortaya koyduğu yol haritasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Ardıç, “Sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkisinin dördüncü çeyrekte daha belirgin hale gelmesiyle üretimde ve büyümede kayıplar yaşanabileceğini öngörüyoruz. Enflasyonla güçlü ve kararlı bir mücadelenin büyüme ve üretim üzerinde geçici etkileri olacağının farkındayız. Diğer taraftan, fiyat istikrarının sağlanması, orta ve uzun vadede en önemli kazanımımız olacaktır. İş dünyası olarak bizler, Merkez Bankasının mücadelesini destekliyoruz.” dedi.

Ardıç, kredi maliyetlerinin yüksek olduğu bu dönemde katma değerli, yüksek teknolojili üretimin ve ihracatın artırılmasının güçlü destekler gerektirdiğini belirterek, “Bu çerçevede Merkez Bankasının ihracatçı firmalara yönelik reeskont kredilerinde düzenleme yaparak finansman maliyetini düşürmesi ve firma limitlerini artırması doğru istikamette bir uygulama olmuştur.” şeklinde konuştu.

Ardıç, Merkez Bankasının para politikasını tasarlarken fiyat istikrarının yanında toplumsal maliyetlere hassasiyet göstermesini çok kıymetli bulduklarını da sözlerine ekledi.