Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Erdoğan: İsrail yol açtığı tahribatı tazmin etmek mecburiyetindedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, “Batı’nın şımarık çocuğu gibi davranan İsrail devleti verdiği zararı tazmin etmek zorundadır” dedi.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 16:02
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 16:02

Erdoğan: İsrail yol açtığı tahribatı tazmin etmek mecburiyetindedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Erdoğan, “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir barbarlıkla karşı karşıyayız.” dedi ve kalıcı ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’ne katılmak üzere özel uçak “TRK” ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geldi.

Erdoğan’ı, Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nda Riyad Emiri Prens Faisal bin Bandar Al Saud ve Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ile ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada, 7 Ekim'den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması için çağrıda bulundu. 

Erdoğan, Batı’nın bu katliam karşısında sessiz kalmasını eleştirerek, “Charlie Hebdo olaylarında bütün devlet liderleri yürüyüş yaparken, Filistin’de on binlerce insan ölüyor ancak hiçbirinin kılı kıpırdamıyor” ifadelerini kullandı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in 7 Ekim hadisesinin acısını kadınlar ve çocuklardan çıkarmaya çalıştığını belirterek, “İsrail güçlerinin saldırılarından Batı Şeria’daki kardeşlerimiz de olumsuz etkileniyor. Gazze ve Ramallah’ta hayatını kaybedenlerin yüzde 73’ü kadın ve çocuklar. Bu cinnetin savunulabilir ve mazur görülebilir hiçbir tarafı yoktur” diye konuştu.

Erdoğan, Batı’nın bu katliam karşısında sessizliğe bürünmelerinin utanç verici olduğunu vurgulayarak, “Bu ülkeler İsrail’e ateşkes çağrısı dahi yapmıyor yapamıyor. Charlie Hebdo olaylarında bütün devlet liderleri yürüyüş yaparken, Filistin’de on binlerce insan ölüyor ancak hiçbirinin kılı kıpırdamıyor. ABD ve Batılı ülkeler güya savunuculuğunu yaptığı değerleri İsrail yönetiminin ihtiraslarına kurban etmişlerdir” dedi.

GAZZE’YE YARDIM SEFERBERLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik yardım seferberliğini anlatarak, “Gazze’ye ulaştırmak üzere 10 uçak dolusu yardımı sevk ettik. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yaralıların tedavileri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, gelinen aşamada önceliğin ateşkesin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması olduğunu belirterek, “Batı’nın şımarık çocuğu gibi davranan İsrail devleti verdiği zararı tazmin etmek zorundadır. Gazze’nin yeniden ayağa kaldırılması için İİT bünyesinde bir fon kurulması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi.

İSRAİL’İN YALANLARINA KARŞI DURUYORUZ

Erdoğan, zirveye katılan liderlere teşekkür ederek, toplantının Filistinli kardeşlerimizle birlikte tüm İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını diledi. Erdoğan, “Filistin ile dayanışmamızı gösteriyoruz. İsrail’in yalanlarına karşı duruyoruz. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını tüm dünyaya duyuruyoruz.” diye konuştu.

İSRAİL’İN VAHŞETİ DEVAM EDİYOR

Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının 36 gündür devam ettiğini belirterek, “Hastanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı, sivillerin katledildiği, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir barbarlıkla karşı karşıyayız. Hastanelerde cenazeleri sıra sıra dizilmiş çocuklar, evlatlarını arayan anneler babalar bu vahşedin şahididir. İsrail intikamını kadınlardan ve masum çocuklardan çıkarmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL İLE FİLİSTİN’İ AYNI KEFEYE KOYMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Erdoğan, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların eşit olmadığını vurgulayarak, “Vatanını savunan Filistinliler ile İsrail’i aynı kefeye koymamız mümkün değildir. Filistinliler, İsrail’in işgaline, zulmüne, baskısına karşı direnmektedir. İsrail ise, uluslararası hukuku, insan haklarını, BM kararlarını hiçe sayarak, Filistinlileri yok etmeye çalışmaktadır.” dedi.

BATI’NIN SESSİZLİĞİ UTANÇ VERİCİ

Erdoğan, Batılı ülkelerin Filistin’deki katliamlar karşısında sessizliğe bürünmelerini eleştirerek, “BM’ye göre katledilen 12 bine yakın Filistinlinin yüzde 70’i kadın ve çocuklar. Batılı ülkelerin Filistindeki katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir. Gazze’de 12 bin insan ölmüş, tamamı yıkılmış ama Batılı ülkeler ateşkes çağrısı bile yapmıyor.” şeklinde konuştu.

ABD VE BATILI ÜLKELER DEĞERLERİ İSRAİL’İN İHTİRASLARINA KURBAN ETTİLER

Erdoğan, ABD ve Batılı ülkelerin İsrail’e verdikleri desteği de kınayarak, “ABD ve Batılı ülkeler savunuculuğunu yaptığı değerleri İsrail’in ihtiraslarına kurban ettiler. Dünyanın dört bir köşesinde katliama karşı yükselen sesleri ümitvar buluyoruz. İsrail destekçilerinin bu sese kulak vermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ACİL OLAN ARA DEĞİL KALICI ATEŞKES

Erdoğan, çatışmaların durması ve insani yardım için gayret gösteren diğer ülkeleri de tebrik ederek, “Gelinen aşamada birinci öncelik ateşkesin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılmasıdır. Acil olan birkaç saatlik ara değil, kalıcı ateşkesin sağlanmasıdır. İsrail’in Gazze’yi abluka altında tutmasına son verilmelidir. Filistinlilerin özgürlük, bağımsızlık ve onur mücadelesine destek olmalıyız.” dedi.

İSRAİL’İN İŞLEDİĞİ SUÇLAR SORULMALI

Erdoğan, İsrail’in işlediği insanlık ve savaş suçlarının hukuk önünde sorulması için gayret göstermeleri gerektiğini belirterek, “Sorumlular hakkında gerekli işlemler başlatılmalıdır. İsrail makamları tarafından varlığı ikrar edilen nükleer silahlar meselesi araştırılmalı. Atom Enerjisi Ajansı’nın denetiminden kaçırılan nükleer bombalar varsa bunlar açığa çıkarılmalıdır.” dedi.

İSRAİL’İN VERDİĞİ ZARARI TAZMİN ETMESİ ŞART

Erdoğan, İsrail’in Filistinlilere verdiği zararı tazmin etmesi gerektiğini vurgulayarak, “İsrail’i pervasızlaştıran faktör katlettiği, zulmettiği, toprakları işgal ettiği insanlara verdiği zararı tazmin etmemesidir. Batı'nın şımarık çocuğu gibi davranan İsrail devleti verdiği zararı tazmin etmek zorundadır. Bunlar gerçekleşene kadar Filistinli kardeşlerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Her desteği vermekten imtina etmeyeceğimizin bilinmesini isterim.” diye konuştu.

Filistin meselesi görmezden gelindikçe normalleşme çabaları akim kalmaya mahkumdur

Erdoğan, Filistin meselesinin çözümü için uluslararası barış konferansı önerisini yineleyerek, “Soruna kalıcı çözümün yolu ise temel sebepleri ortadan kaldırmaktan geçiyor. Bu da ancak 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan, egemen Filistin devletinin kurulması ile mümkündür. Gündeme getirdiğimiz uluslararası barış konferansının bunun için en uygun zemini sağlayacağına inanıyoruz. Garantörlük dahil gerekli gayreti göstermeye hazırız. Filistin meselesi görmezden gelindikçe normalleşme çabaları akim kalmaya mahkumdur.” ifadelerini kullandı.

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi"nin yapılacağı Kral Abdülaziz Uluslararası Konferans Merkezi’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve zirveye katılan liderler aile fotoğrafında bir araya geldi.