Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Erdoğan, İslam Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin ortak düzenlediği Olağanüstü Zirve’ye katılmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti. Erdoğan, zirvede İslam dünyasının liderleriyle bir araya gelecek. Zirvede İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını ele alınacak.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 10:11
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 10:11

Erdoğan, İslam Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını görüşmek üzere düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’ne katılmak üzere bugün sabah saatlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a hareket etti. Erdoğan, zirvede İslam dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, Filistin meselesini değerlendirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TRK” ile saat 09.30’da Esenboğa Havalimanı’ndan Riyad’a doğru yola çıktı. Erdoğan’ı, havalimanından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Ankara Valisi Vasip Şahin uğurladı.

Erdoğan’a Riyad ziyaretinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da eşlik ediyor.

ZİRVENİN GÜNDEMİ

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi, İsrail’in Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarına ve Filistin halkına yönelik saldırılarını ele almak üzere düzenleniyor. Zirvede, İslam dünyasının liderleri, gelişmeler karşısında atılacak somut adımlar hakkında fikir alışverişinde bulunacak.

Zirve oturumunda bir konuşma yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, katılımcı liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de bekleniyor