Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,09%
EURO
33,65 0,16%
ALTIN
2.005,43 -0,13%

Erdoğan, iklim krizine çözüm aramak için Dubai’ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ne katılmak üzere bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde olacak. Erdoğan, zirvede iklim değişikliğiyle mücadelede Türkiye’nin vizyonunu ve katkılarını paylaşacak.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 10:32
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 10:32

Erdoğan, iklim krizine çözüm aramak için Dubai’ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) hareket ediyor. Erdoğan, Dubai’de düzenlenecek olan Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ne katılacak. Zirve, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında gerçekleştiriliyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, KÜRESEL BİR TEHDİT

Erdoğan, zirvede yapacağı konuşmada, iklim değişikliğinin küresel bir tehdit olduğunu ve Türkiye’nin bu konuda attığı adımları anlatacak.

Zirvede, iklim değişikliğiyle mücadele politikaları başta olmak üzere, çevre sorunları, enerji, gıda, sağlık gibi muhtelif konularda liderler düzeyinde görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor.

Erdoğan'ın, toplantı marjında, katılımcı bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler, yapacak ve ilişkileri geliştirmek için fırsatlar arayacak.

TÜRKİYE, İKLİM EYLEMİNE KATKI SAĞLIYOR

Türkiye, iklim değişikliği ile mücadele etmek için son yıllarda önemli çalışmalar yaptı. Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarını artırdı, enerji verimliliğini yükseltti, karbon salınımını azalttı ve yeşil alanları çoğalttı. Türkiye, ayrıca iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelere destek olmak için uluslararası iş birliğine önem veriyor.

ZİRVE, İKLİM EYLEMİ İÇİN BİR FIRSAT

Dünya İklim Eylemi Zirvesi, iklim değişikliği ile mücadele etmek için küresel çapta bir fırsat sunuyor. Zirvede, ülkeler iklim eylemi için somut taahhütlerde bulunacak, iklim finansmanı ve teknoloji transferi gibi konularda anlaşmaya çalışacak ve iklim adaleti için ortak bir vizyon oluşturacak. Zirve, 30 Kasım- 1 Aralık tarihleri arasında devam edecek.