Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Erdoğan Gazze için Almanya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’deki dramatik duruma çözüm bulmak için Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, bugün Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek. Görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması, insani yardımın ulaştırılması ve iki devletli çözümün desteklenmesi konuları ele alınacak. Görüşmede bölgesel konular, vize anlaşmaları ve göç meselesinin de gündeme yatılması bekleniyor.

Yayın Tarihi: 17.11.2023 09:43
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 09:43

Erdoğan Gazze için Almanya'ya gidiyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 42. gününde devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip diplomasini trafiğini durmadan devam ediyor. Gazze için daha önce de bir çok ülkeye ziyaretler gerçekleştiren Erdoğan bu kapsamda Almanya’ya gidiyor. Savaşın başladığı günden bu yana Filistin halkının uğradığı zulme sessiz kalamayan Erdoğan Gazze’deki saldırılarının durdurulması, insani yardımın ulaştırılması ve iki devletli çözümün desteklenmesi için harekete geçti.

Erdoğan Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelerek Gazze’deki insani durumu ve İsrail’in saldırıları ve insani yardımların ulaştırılması konularını görüşecek.

Erdoğan ve Scholz, bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-Almanya ilişkilerini de değerlendirecek. İki ülke arasında vize kolaylaştırma anlaşmasının imzalanması ve göç meselesinin işbirliği içinde çözülmesi bekleniyor. 

Ayrıca, ekonomik, ticari, kültürel ve eğitim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi de gündemde olacak.

ERDOĞAN, STEİNMEİER İLE DE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de bir görüşme yapacak.

Erdoğan, Steinmeier ile Gazze krizinin yanı sıra Avrupa Birliği ile ilişkiler, NATO ve terörle mücadele konularını da görüşecek.

YILMAZ, CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKALET EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

 Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete’de yayımlandı.