Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! Almanya'ya gidiyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Erdoğan, bölgede barışın sağlanması için farklı ülkelerin liderleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor. Erdoğan’ın ziyaret edeceği ülkeler arasında Almanya, Cezayir, İran ve Yunanistan bulunuyor.

Yayın Tarihi: 16.11.2023 12:07
Güncelleme Tarihi: 16.11.2023 12:07

Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! Almanya'ya gidiyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası alanda barış için mücadele ediyor. Erdoğan, Gazze’deki saldırıların durdurulması ve bölgede ateşkesin sağlanması için farklı ülkelerin liderleriyle görüşüyor. Erdoğan’ın ziyaret edeceği ülkeler arasında Almanya, Cezayir, İran ve Yunanistan bulunuyor. Erdoğan, bu ülkelerle Gazze konusunda iş birliği yapmayı ve ortak bir tavır sergilemeyi hedefliyor.

ALMANYA İLE GAZZE VE SAVUNMA SANAYİİ

Erdoğan, ilk olarak yarın Almanya’ya gidecek. Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz ile bir araya gelecek.

Görüşmelerde Gazze’deki durumun yanı sıra Türkiye-Almanya ilişkileri de ele alınacak. Erdoğan, Almanya’dan Gazze’ye yönelik saldırıları durdurmak için uluslararası topluma çağrıda bulunacak. Ayrıca, iki ülke arasında savunma sanayii alanında iş birliğinin artırılması için bazı kritik başlıklar da gündeme gelecek.

CEZAYİR İLE GAZZE DAYANIŞMASI

Erdoğan, Almanya’dan sonra 21 Kasım’da Cezayir’e gidecek. Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile görüşecek.

Görüşmede Gazze’ye yönelik saldırıların sona erdirilmesi için ortak adımlar atılması konuşulacak. Erdoğan, Cezayir’in Gazze konusunda Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, bölgede barışın sağlanması için iş birliğinin önemini vurgulayacak.

İRAN İLE GAZZE VE BÖLGESEL MESELELER

Erdoğan, 28 Kasım’da ise Ankara’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ni ağırlayacak. Erdoğan ile Reisi, Gazze’deki saldırıların durdurulması için neler yapılabileceğini değerlendirecek.

Ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi için fikir alışverişinde bulunacak. Erdoğan ve Reisi, bölgesel meselelerde de ortak tutum sergileyecek.

YUNANİSTAN İLE GAZZE VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

Erdoğan, Aralık ayında ise Yunanistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya gelecek.

Görüşmede Gazze’deki saldırıların tırmanmaması için Avrupa’nın rolü konuşulacak. Erdoğan, Yunanistan’ın Gazze konusunda Türkiye’ye destek vermesini isteyecek. Ayrıca, iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinin iyileştirilmesi için atılması gereken adımlar da masada olacak.