Bist 100
10.739,57 0%
DOLAR
32,25 0,13%
EURO
35,05 0,01%
ALTIN
2.500,97 0,12%

Erdoğan’dan Cezayir’e tarihi ziyaret: Türkiye-Cezayir işbirliği konseyi toplanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Cezayir’e gitti. Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile bir araya gelerek Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısı’na başkanlık edecek. Toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel meselelerin görüşülmesi bekleniyor.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 10:33
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 10:33

Erdoğan’dan Cezayir’e tarihi ziyaret: Türkiye-Cezayir işbirliği konseyi toplanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 10.00’da özel uçak “TUR” ile Cezayir’e hareket etti. Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer uğurladı.

Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da eşlik etti.

TÜRKİYE-CEZAYİR İŞBİRLİĞİ KONSEYİ İKİNCİ KEZ TOPLANIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’de Cumhurbaşkanı Tebbun ile bir araya gelecek. İki lider, Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısı’na başkanlık edecek. Toplantıya, ilgili bakanlar da katılacak.

Toplantıda, son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Toplantı dolayısıyla, Türkiye-Cezayir ilişkilerinin ahdi zeminine önemli katkılar sağlayacak muhtelif anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor.

BÖLGESEL MESELELER MASADA

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra, Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.