Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Erdoğan’dan AYM’ye sert tepki: Yargıtay’ın kararını kimse hafife alamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına Yargıtay’ın karşı çıkmasını destekledi. Erdoğan, “AYM, Yargıtay’ın attığı adımı hafife alamaz, almamalı” dedi. Erdoğan ayrıca, Anayasa yapma yetkisinin Meclis’e ait olduğunu vurgulayarak, “Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş Meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 10.11.2023 10:20
Güncelleme Tarihi: 10.11.2023 10:20

Erdoğan’dan AYM’ye sert tepki: Yargıtay’ın kararını kimse hafife alamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Erdoğan, Yargıtay ve AYM arasında yaşanan tarihi çatışmayla ilgili görüşlerini paylaştı. Erdoğan, AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararının Yargıtay tarafından uygulanmamasını ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını haklı bulduğunu belirtti.

Erdoğan, AYM’nin yargısal aktivizm içinde olduğunu ve yasama organının yerine geçmeye çalıştığını söyledi.

YARGITAY VE AYM ARASINDA TARİHİ ÇATIŞMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına karşı Yargıtay’ın kararını uygulamama ve suç duyurusunda bulunma kararını destekledi.

Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez. AYM, Yargıtay’ın attığı adımı hafife alamaz, almamalı” dedi. Erdoğan ayrıca, “Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş Meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz” diye konuştu.

PARLAMENTOMUZ AĞIR HAREKET EDİYOR

Erdoğan, AYM’nin daha önce de benzer yanlışlar yaptığını ve teröristlerin yurt dışına kaçmasına zemin hazırladığını ifade etti.

Erdoğan, “Parlamentomuz da bu konularda ağır hareket ediyor. Yani birçok terörist parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılması süreci geciktiği için kaçtılar, yurt dışına çıktılar. Bunların bu kadar ağır ele alınmaması gerekiyor. Çok seri kararla bu işlerin bitirilmesi lazım. Seri olarak bu adımlar atılmayınca ondan sonra bakıyorsunuz birisi Amerika’da, birisi Almanya’da, birisi Fransa’da meydana çıkıyor. Ondan sonra da oralardan Türkiye’yi tehdit ediyorlar. Benim ülkem yurt dışına kaçmış sapıkların tehdidiyle karşı karşıya kalmamalı, kalamaz” dedi.

ANAYASA YAPMA YETKİSİ MECLİSİN

Erdoğan, son olarak Anayasa yapma yetkisinin Meclis’te olduğunu ve bunun devredilemeyeceğini vurguladı.

Erdoğan, “Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş Meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, partisinden bazı arkadaşların da Yargıtay’ı eleştirip, AYM’ye övgüler düzmesini de yanlış bulduğunu söyledi.

Erdoğan, “Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok” dedi.