Erdoğan, 4 yıl aradan sonra Almanya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık dört yıl sonra Almanya’ya çalışma ziyaretinde bulundu. Görüşmelerde Türkiye-Almanya ilişkileri, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ve Gazze'deki durum ele alınacak.

Erdoğan, 4 yıl aradan sonra Almanya’da

42 gündür devam eden İsrail- Filistin savaşında Gazze'de insanlık dramı yaşanıyor. İsrail'in saldırıları sonucu binlerce masum çocuk kadın ve sivil hayatını kaybetti. Gazze'de sivil halk insani yardımlara ulaşamıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’deki İsrail saldırılarını durdurmak ve insani yardım sağlamak için Almanya’ya çalışma ziyaretinde bulundu. Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz ile yapacağı görüşmelerde Türkiye-Almanya ilişkileri, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında özel uçak “TUR” ile Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti. Erdoğan, Berlin Brandenburg Havalimanı’nda Alman yetkililer ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Berlin’e gitti.

ERDOĞAN, 4 YIL SONRA ALMANYA’YA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık dört yıl sonra Almanya’ya çalışma ziyaretinde bulundu. Erdoğan, son olarak 4 sene önce Almanya’ya resmi ziyarette bulunmuştu.

Erdoğan, 2020 yılında ise Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı’na katılmıştı. Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile en son eylül ayında Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü.

Erdoğan’ın Almanya ziyareti, Türkiye-Almanya ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.