Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Eminönü’ne giriş artık paralı! İstanbul’un trafik sorununa devrim niteliğinde bir plan

İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan trafik, artık tarih oluyor. İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP) ile kentteki ulaşım sistemi kökten değişiyor. Planın en dikkat çekici uygulaması ise Eminönü’ne girişlerin ücretli hale gelmesi.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 13:59
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 13:59

Eminönü’ne giriş artık paralı! İstanbul’un trafik sorununa devrim niteliğinde bir plan

İstanbul, dünyanın en kalabalık ve en güzel şehirlerinden biri. Ancak bu güzelliğin bir bedeli var: trafik. İstanbul’da yaşayan herkes, trafik çilesini çok iyi bilir. Sabah işe giderken, akşam eve dönerken, hafta sonu gezmeye çıkarırken… Her zaman, her yerde trafik var. Peki bu soruna bir çözüm yok mu?

İşte bu sorunun cevabı, İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP) adlı bir projede gizli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen bu plan, kentteki ulaşım sisteminde köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor. Planın en dikkat çekici uygulaması ise Eminönü’ne girişlerin ücretli hale gelmesi.

Eminönü, İstanbul’un en eski ve en tarihi semtlerinden biri. Burası, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası. Aynı zamanda, ticaretin de merkezi. Eminönü’ne günde binlerce araç giriyor. Bu da, hem trafik hem de hava kirliliği sorununu artırıyor. SKUP ile birlikte, Eminönü’ne girmek isteyen sürücüler, belli bir ücret ödemek zorunda kalacaklar. Bu sayede, özel araç kullanımı azaltılarak, toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesi teşvik edilecek. Bu uygulama, 2024 yılında başlayacak.

eminönü

SKUP NEDİR?

SKUP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen bir ulaşım planıdır. Plan, insan ve çevre odaklı bir yaklaşımla, kentteki ulaşım talebini, arzını ve kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Planın tanıtımı, AB Türkiye Büyükelçisi Nikolas Mayıser-Landrut, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı AB Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan’ın katıldığı bir toplantıda yapıldı.

EMİNÖNÜ’NE GİRİŞ ÜCRETLİ OLACAK

SKUP’un en önemli uygulamalarından biri, “tıkanıklık fiyatlandırması” sistemidir. Bu sistemle birlikte, belirli bir bölgeye özel araçla girmek isteyen kişilerden ücret alınacaktır. Bu sayede, özel araç kullanımı azaltılarak, toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesi teşvik edilecektir.

Sistemin ilk pilot bölgesi ise Eminönü olarak belirlendi. Eminönü’ne giriş yapmak isteyen sürücüler, belli bir ücret ödemek zorunda kalacaklar. Bu uygulama, 2024 yılında başlayacak.

ÖZEL OTOPARK SİSTEMİ DEVREDE

SKUP kapsamında, özel otopark sistemi de devreye girecek. Bu sistemle birlikte, İstanbullular mahallelerindeki özel otoparkları kullanabilecekler.

Kendi mahallesinde bulunan otoparkı kullanan kişiler ise daha düşük park ücreti ödeyecekler. Bu sayede, sokaklarda park eden araçların sayısı azaltılarak, trafik akışı rahatlatılacak.

SKUP’UN HEDEFLERİ

SKUP ile birlikte, kentteki trafik yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Projenin hayata geçirilmesiyle, kentte “zirve saatte” trafik yoğunluğunun 2030 yılında yüzde 10,1, 2040 yılında ise yüzde 12,8 oranında azalması bekleniyor. Ayrıca, kentteki ulaşım araçlarının çevreye verdiği zararın da azaltılması amaçlanıyor.

SKUP, İstanbul’un trafik sorununa çözüm getiren bir plan olarak görülüyor. Planın başarıyla uygulanması halinde, İstanbulluların ulaşım konforu ve yaşam kalitesi artacak. Eminönü’ne girişlerin ücretli olması ise, planın en tartışmalı yönü olarak dikkat çekiyor.