Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Emekli zammı gelişmesi! Kulisleri hoplatacak taptaze rakam geldi herkes ayaklanacak

Ocak ayında memur ve emekli zam oranları kesinleşecek ve Ocak ayının ortası ile sonunda hak sahibi kişiler zamlı maaşlarını alacak. Bu kapsamda refah payı zammı açıklaması da TÜİK verileri sonrasında gündeme çıkacak

Yayın Tarihi: 13.12.2023 11:46
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 11:46

Emekli zammı gelişmesi! Kulisleri hoplatacak taptaze rakam geldi herkes ayaklanacak

Ocak ayı emekli zammı konusu merak edilen konuların başında geliyor. Emekli maaş zam oranı ne kadar olacağı konusunda spekülasyonlar devam ediyor. En belirleyici rakam Ocak ayının 3'ünde Aralık enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile ortaya çıkacak iken, uzmanların hesapları ile bazı kulis bilgileri gündemdeki yerini korumaktadır. Ocak ayının başında açıklanacak olan enflasyon rakamları sadece 6 aylık artış konusunda rahatlama sağlayacak iken, alım gücünün artması adına refah payı zammının da olup olmayacağı merakla beklenmekte.

ENFLASYON ORANI İÇİN GÖZLER OCAK AYINDA

Ocak ayında memur ve emekli zam oranları kesinleşecek ve Ocak ayının ortası ile sonunda hak sahibi kişiler zamlı maaşlarını alacak. Bu kapsamda refah payı zammı açıklaması da TÜİK verileri sonrasında gündeme çıkacak.

tl

Emekli maaş zammı ile alakalı bir çok hesaplama bulunuyor. Uzmanların hesaplamalarına göre emekli maaş zammının 3 şekilde ilerleyeceği tahmin ediliyor. Emekliye kök maaş zammı, en düşük emekli maaş zammı ve memur emeklisi maaş artışları ile alakalı düzenlemelerinin yapılacak olması emekli maaşına 3 zam yapıalcak dedirtiyor.

SEÇİM ZAMMI İDDİALARI

2024 yılında düzenlenecek olan yerel seçimler sebebiyle emekli maaşının en yüksek tavan oranı üzerinden düzenlenebileceği iddiaları konuşulurken diğer taraftan da seçim manifestosu olabileceği de söyleniyor. Ortalılarda dolanan rakamlar ile alakalı kulis bilgileri de bazı gazeteciler tarafından sunuluyor.

zamoranı

EMEKLİYE YÜZDE 50-52 ZAM

Ortalıklarda dolanan emekli maaş zammı oranının yüzde 52 olarak açıklanacağı kanaatine varanlar mevcut. Ancak bütçe şartları sebebiyle bu oranın yüzde 45'e indirgeneceği de belirtiliyor.

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI

Emekliye kök maaş zammının ne kadar uygulanacağı da merak ediliyor. Merkez Bankası tahminlerinde 6 aylık rakamların yüzde 37,76 olması bekleniyor. Bu kapsamda memur maaş zammı kıstas alınarak yüzde 5 ila 10 aralığında refah payı zammının verileceği de konuşuluyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK

2024 Ocak ayında en düşük emekli maaşı da zamlanacak. Bu kapsamda 2022 aralık ayında 3500 TL olarak ödenen en düşük emekli maaşı 7500 TL'ye kadar çıkartılmışken, 2024 yılı OCak ayında artık 5 haneli rakamların konuşulacağı tahmin ediliyor.