Elon Musk’ın Yahudi karşıtı paylaşımına Beyaz Saray’dan sert tepki

Tesla, SpaceX ve sosyal medya platformu X’in kurucusu Elon Musk, X’te yaptığı bir paylaşımla Yahudi karşıtlığını körüklediği gerekçesiyle Beyaz Saray’ın hedefi oldu. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, Musk’ın paylaşımını “iğrenç” olarak nitelendirerek, “Yahudi karşıtı ve ırkçı nefreti en güçlü ifadelerle kınıyoruz.” dedi.

Elon Musk’ın Yahudi karşıtı paylaşımına Beyaz Saray’dan sert tepki

New York Times’ın haberine göre, Musk, X’te bir kullanıcının, “Yahudiler, insanlardan kendilerine karşı kullanmayı bırakmalarını istedikleri nefreti tam da beyazlara karşı kullanıyor.” paylaşımına “Gerçekleri söyledin.” yorumunu yaptı.

Musk’ın bu paylaşımı, X’teki diğer kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Bazı kullanıcılar, Musk’ın Yahudi karşıtlığını desteklediğini ve antisemitizmi yaydığını söyledi. Bazı kullanıcılar ise Musk’ın paylaşımını ironik bir şekilde yaptığını savundu.

BEYAZ SARAY, MUSK’I KINADI

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, gazetecilere yaptığı açıklamada, Musk’ın X’teki ifadelerine ilişkin sert bir dille kınama yaptı.

Bates, “Yahudi karşıtı ve ırkçı nefretin iğrenç şekilde teşvik edilmesini en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve kınamaya devam edeceğiz.” dedi.

Bates, insanları nefrete karşı bir araya getirmenin herkesin sorumluluğu olduğunu kaydederek, “Yahudi karşıtlığı, ırkçılık ve ayrımcılık, Amerikan değerlerine ve insan haklarına aykırıdır. Bu tür nefret söylemleri, toplumumuzu böler ve şiddete yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

MUSK, FİLİSTİN DESTEKÇİLERİNİ DE ELEŞTİRDİ

Musk, X’teki başka bir paylaşımında ise, Filistin destekçilerinin kullandığı bazı sloganların “soykırım iması” yaptığını belirterek, bu sloganları kullananların hesaplarının askıya alınabileceğini ifade etti. Musk, “Filistinlilerin haklarını savunmak istiyorsanız, soykırım iması yapan sloganlar kullanmayın. Bu, sadece Yahudileri kızdırır ve sizin hesabınızın kapatılmasına neden olur.” dedi.

Musk, daha önce de İsrail-Filistin meselesine ilişkin tartışmalı açıklamalar yapmıştı. Musk, yaptığı bir paylaşımda, “İsrail ve Filistin arasında bir çözüm bulunmalı. Bu, insanlık için çok önemli.” demişti. Ancak bu paylaşım, hem İsrail hem de Filistin tarafından yetersiz bulunmuştu.