Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Elad Gil: ‘Yapay zekâda büyük dalga geliyor’

Teknolojinin en büyük solo kapitalisti Elad Gil, bir yapay zekâ uygulamasının büyük bir dalga şeklinde gelmekte olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Yayın Tarihi: 15.02.2024 09:33
Güncelleme Tarihi: 15.02.2024 09:33

Elad Gil: ‘Yapay zekâda büyük dalga geliyor’

OpenAI, ChatGPT'yi piyasaya sürerek yapay zekâ silahlanma yarışını etkili bir şekilde başlatmasından bu yana, startup yatırımcısı Elad Gil, 1 milyar dolar toplayarak geliri 2 milyar doların üzerine çıkardı ve Harvey, Character.ai ve Perplexity gibi üretken yapay zekâ girişimlerini desteklemek için milyonlar harcadı.

Ancak Silikon Vadisi'nin en büyük solo-kapitalisti, yapay zekâ alanında işlerin daha yeni başladığını söylüyor. Gil, yaptığı açıklamada, ChatGPT'den etkilenerek 6-9 ay boyunca işlerini bırakma cesareti gösteren ve şimdi yapay zekâ şirketleri kuran yeni girişimcilere atıfta bulunarak, "Şu anda yapay zekâ dalgasını yeni yeni yakalıyoruz" dedi.

Gil, geçtiğimiz 16 yıl boyunca Silikon Vadisi'nin en üretken solo yatırımcılarından ve diğerlerinin yanı sıra Airbnb, Stripe ve Coinbase'in ilk destekçilerinden biri oldu. Gil, 2000'li yılların başında Google'ın mobil ekibinin kurulmasına yardımcı oldu, Twitter'da başkan yardımcısı olarak görev yapan Gil, Mixer Labs ve Color adlı iki şirketin kurucu ortaklığını yaptı.

Gil, 2024 yılını "yapay zekâ uygulama katmanının kristalleşmeye” başlayacağı ve hızla ilerleyen temel modellerin gücünü kitlelere ulaştıracağı yıl olarak görüyor. Gil, "O kıvılcımı aldığınız andan itibaren bir şeyi başlatmak 1-2 yıl sürüyor" diye konuştu.

elad gil

YAPAY ZEKÂ, İNTERNET DEVRİMİNE Mİ, YOKSA MOBİL DEVRİMİNE Mİ BENZEYECEK?

Gil, aralık ayında Avrupa'da OpenAI'a karşı geliştirilen MistralAI'a yatırım yaparak temel model yarışında kenara çekildi. Yine de Gil, çoğunlukla, mevcut modellerin üzerine ürünler inşa eden ve kullanıcılarla temas noktasına sahip olma potansiyeli olan şirketleri destekleme eğiliminde oldu.

Gil, yapay zekânın, değerin yaklaşık yüzde 80'inin Google ve Amazon gibi şirketlere tahakkuk ettiği 90'ların sonundaki internet devrimine mi, yoksa değerin yüzde 90'ının Apple ve artık baskın olan Google gibi yerleşiklere tahakkuk ettiği 2000'lerin ortasındaki mobil devrime mi benzeyeceğini merak ediyor.

Startup yatırımcısı, eski teknoloji şirketlerinin en yeni yapay zekâ araştırmalarında pazarı köşeye sıkıştırmak için ne kadar hızlı hareket ettiklerinden etkilendiğini söylüyor. Microsoft'un OpenAI'yi erken desteklemesine, Google'ın Google DeepMind'a yaptığı yatırıma ve Meta'nın açık kaynaklı temel modeli Llama'yı hızla geliştirmesine işaret ediyor.

Bir yapay zekâ uygulama dalgasının geldiği söyleyen Gil, bu dalgaya ayak uyduran şirketlerin geleceğe yön vereceğini, ayak uyduramayan şirketlerin ise zaman içinde yok olacağını söylüyor.