Ekranların sevilen yüzü Metin Uca yaşamını yitirdi

Ünlü sunucu Metin Uca, geçirdiği trafik kazası ve sonrasındaki ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Ekranların sevilen yüzü Metin Uca yaşamını yitirdi

Metin Uca, geçtiğimiz günlerde Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken rahatsızlanmış ve kaza yapmıştı. Kaza sonrası hastaneye kaldırılan Uca'nın şah damarlarının tıkalı olduğu tespit edilmiş ve ameliyata alınmıştı.

Ameliyatın ardından Uca'nın durumu iyiye gitmişti ve taburcu edilmesi bekleniyordu. Ancak, 15 Kasım sabahı Uca'nın acil olarak ameliyata alındığı ve sonrasında tedbir amaçlı entübe edildiği açıklanmıştı.

Uca'nın menajeri Kübra Kalem Baykara, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Metin Uca'mızı kaybettik. Kalbimiz acıyor" ifadelerini kullandı.

Uca'nın cenazesi, bugün Yenibosna Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak otopsinin ardından toprağa verilecek.

metin uca

Metin Uca kimdir?

Metin Uca, 13 Kasım 1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu.

1987 yılında Anadolu Ajansı'nda muhabir olarak çalışmaya başladı. 1989 yılında TRT'ye geçti. 1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul'da çalışmaya başladı.

2002 yılında Star TV'de yayımlanmaya başlayan "Passaparola" adlı yarışma programı ile tanındı. 2010 yılında "Benim Adım Metin" adlı tek kişilik gösterisini sahneledi. 2014 yılında "Açık Radyo'da Metin Uca" adlı programını yapmaya başladı.

Metin Uca, gazetecilik, televizyonculuk ve tiyatro gibi farklı alanlarda başarılı çalışmalara imza attı. Esprili ve eleştirel üslubu ile Türk izleyicisinin beğenisini kazandı.

Metin Uca'nın ödülleri şunlardır:

- 2003 - Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Erkek Sunucu

- 2004 - Radikal Gazetesi - Yılın Televizyoncusu

- 2005 - Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Erkek Sunucu

- 2006 - Siyaset Dergisi - Yılın Televizyoncusu

- 2007 - Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Erkek Sunucu

Metin Uca'nın kitapları şunlardır:

- 2007 - Metin Uca'nın Metinleri

- 2010 - Metin Uca'nın Metinleri 2

- 2013 - Metin Uca'nın Metinleri 3

- 2016 - Metin Uca'nın Metinleri 4

- 2019 - Metin Uca'nın Metinleri 5