Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

Eklem ağrılarına karşı beslenmenize dikkat edin. Badem, fındık, meyve, sebze, zeytinyağı ve bitter çikolata gibi gıdalar iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Eklem sağlığınız için doktorunuza danışın.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 12:04
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 12:04

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

Eklem Ağrılarına Faydalı 5 Gıda

Eller, kalçalar, omurga, dizler ve ayaklar gibi vücudun bazı bölgelerinde eklem rahatsızlığı veya eklem ağrısı ortaya çıkabilir. Eklem yerlerinde ağrı, sızı veya yanma duygusu yaşayanlar da vardır. Fazla hareket etmek eklem ağrılarını şiddetlendirebilir. Eklem ağrısı, kişinin daha önce eklem yerlerinde yaralanma geçirmesi, başka kronik sağlık sorunları olması, depresyon, anksiyete, stres, fazla kilo ve sağlıksız yaşam gibi durumlarda da görülebilir. Egzersiz yapmak ve doğru beslenmek eklem sağlığını geliştirmenin yollarından bazılarıdır.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

Eklem ağrıları hareket kabiliyetinizi azaltır ve çok acıtır. Eklem rahatsızlığı veya eklem ağrısı vücudun farklı kısımlarında meydana gelebilir. Eklem ağrılarından kurtulmak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Eklem ağrılarına iyi gelen gıdaları sıraladık:

BADEM, FINDIK VE DİĞER KURUYEMİŞLER'İN FAYDALARI

Badem, fındık, ceviz, yer fıstığı gibi tohum ve yemişler, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu tohum ve yemişler aynı zamanda lif, kalsiyum, magnezyum, çinko ve E Vitamini içerir ve eklemler için faydalı olan ve kalp sağlığı için de iyi olan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağların iyi bir kaynağıdır.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

MEYVELER'İN FAYDALARI

Yaban mersini, böğürtlen, çilek, kızılcık ve ahududu gibi meyveler antioksidan açısından zengindir. Birkaç araştırma, meyvelerin eklemler üzerindeki etkisini göstermiştir. Meyvelerde bulunan antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden ve iltihaptan korur.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

SEBZELER'İN FAYDALARI

Hayvan deneylerinde, brokoli, karnabahar gibi lahana ailesinden sebzelerin, osteoartriti önleyen doğal bir madde olan sülforafan içerdiği tespit edilmiştir. Her zaman mevsim sebzelerini seçin ve yemeden önce iyice yıkayın ki, yetiştirilirken kullanılan tarım ilaçları ve gübreler pişirmeden önce tamamen temizlensin.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

ZEYTİNYAĞI'NIN EKLEM AĞRILARINA FAYDALARI

Zeytinyağının insan sağlığına olan etkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Eklemler için yararlı olmasının yanı sıra insan kalbi için de en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı, birçok sebepten dolayı kesinlikle sağlıklı bir tercihtir. Daha iyi eklemler için beslenmenize zeytinyağı katın. Zeytinyağı, iltihapla ilişkili riskleri azaltabilir.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

BİTTER ÇİKOLATA'NIN FAYDALARI

Bitter çikolata, göz ardı edilen sağlıklı bir gıdadır. Birçok faydası vardır ve bunlardan biri de doğal olarak iltihap önleyici olmasıdır. Kronik iltihap diyabet, artrit ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bitter çikolatadaki iltihap önleyici maddeler, vücudun iltihabın zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

BU GIDALARI DA EKLEM AĞRILARINIZ İÇİN TÜKETEBİLİRSİNİZ

Bu gıdaların dışında, düzenli bir beslenmeye dahil edilebilecek başka gıdalar da vardır. Bu gıdalar, temel maddelerle eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir. Eklem için kırmızı biber, somon, yulaf, zerdeçal, sarımsak, zencefil, ıspanak ve üzüm tüketebilirsiniz.

Eklem Sağlığınızı Koruyun: 5 Faydalı Gıda

Bu öneriler sağlık raporlarına ve araştırmalara dayanmaktadır, ancak beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir doktora başvurmalısınız. Herhangi bir kişiye özel bir beslenme planı önerilirken mevcut sağlık durumu, kronik hastalıklar gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulacaktır.