Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

E-devlet üzerinden başvuru aktif edildi! 3500 TL doğalgaz desteği hesaba yatacak

Dar gelirli vatandaşa 6 ay boyunca ödenen doğalgaz desteği miktarı güncellendi. 3500 TL olarak ödenecek olan doğalgaz desteği başvuruları da başladı. E-devletten de doğalgaz desteği başvurusu yapılabiliyor

Yayın Tarihi: 11.12.2023 13:31
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 13:31

E-devlet üzerinden başvuru aktif edildi! 3500 TL doğalgaz desteği hesaba yatacak

Doğalgaz desteği son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Uzun süredir dar gelirli vatandaşa ödenen doğalgaz desteği ile alakalı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapmış ve ödenen fiyatlarda güncellemeye gidildiğini belirtmişti. Yapılan açıklama sonrasında doğalgaz desteğinin 3500 TL'ye çıkartıldığı belirtildi. 

Kış dönemi dar gelirlinin cebini boşaltmaya deavm ederken, devlet sağladığı destekler ile bu durumun önüne geçmeyi planlıyor. Geçtiğimiz seneye nazaran daha dikkat çeken destekler arasında yer alan doğalgaz desteği e-devlet üzerinden başvurulara açılmış iken hak sahibi olmak isteyen vatandaş detayları araştırıyor. Ülkemiz genelinde dar gelirli vatandaşın doğalgaz giderinin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. 3294 sayılı Kanun kapsamında dar gelirli olarak kabul edilen hanelere bu destek ödemesi sunuluyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onay alan hanelere sağlanan destek için Sosyal YArdımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı'nı ziyaret etmek yeterli oluyor. Sonrasında ise doğalgaz faturası alıp PTT'ye giderek doğalgaz faturası desteğinden faydalanılabiliyor. 

doğalgazz

KIŞ SONU SONA ERECEK

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte tekrardan gündeme çıkan Doğalgaz desteği ödemeleri ile alakalı gelişmeler yaşanıyor. Mart ayı sonunda desteğin sona ereceği bildirilmiş bulunuyor. 

DOĞALGAZ DESTEĞİ ARTTI

Geçtiğimiz sene 900 TL- 2500 TL olarak ödenen doğalgaz desteği 2023 2024 sezonunda 1500 TL-  3500 TL olrak ödeneceği açıklanmış bulunuyor. 

DOĞALGAZ

DOĞALGAZ DETEĞİ BAŞVURULARI AÇILDI

Dar gelirli vatandaş oturduğu yerden doğalgaz başvurusu yapabiliyor. e- Devlet platformu üzerinden 5 dakika gibi kısa bir sürede başvurular tamamlanıp, incelenmesi üzere Aile Bakanlığına iletilebiliyor.  'https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti'  sekmesi başvuru adresi olarak biliniyor. E-devlet Aile Bakanlığı sayfası sosyal hizmetler sekmesinden başvurular tamamlanabiliyor. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'da doğalgaz desteği ödemesi için aracılık edebiliyor. 

DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Dönemsel ihtiyaç sahibi olan hanelere ödenen doğalgaz desteği, kış şartlarının etkisini göstermesi ile birlikte merak konusu oldu. Hak sahibi birey hesabına ne zaman ödeme alacağını araştırıyor. Yılın son 3 ve yeni yılın ilk 3 ayı olmak üzere 6 aylık zaman dilimde öddemelerin hesaplara aktarılması planlanıyor