Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dünya’dan Filistin için destek gösterileri! Gazze için Hanuka’da ateşkes çağrısı

İsrail 63 gündür Gazze’ye yönelik saldırılarını devam ederken dünyanın farklı yerlerinden de tepkiler yükseliyor. ABD’de Yahudilerin kutsal günü Hanuka Bayramı’nda, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması için yüzlerce kişi sokaklara döküldü. New York’tan Stockholm’e kadar dünyanın dört bir yanında Filistin’e destek veren göstericiler, mum yakarak barış mesajları verdi. Hollanda ve İsveç’te de Filistin’e destek amaçlı gösteriler yapıldı.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 11:38
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 11:38

Dünya’dan Filistin için destek gösterileri! Gazze için Hanuka’da ateşkes çağrısı

gazzeİsrail 2 ayda Gazze’yi harabeye çevirdi. İnsanlık dışı saldırılarıyla savaş suçu işleyen İsrail 17 bini aşkın sivili katletti. Çocuklara ölüm yağdıran İsrail devletinin vahşeti durdurması için dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD, Hollanda ve İsveç’te Filistin’e destek eylemleri yapıldı.

ABD’nin en kalabalık kenti New York’ta, Yahudilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, Hanuka Bayramı’nın ilk gününde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti. “Jews For Racial & Economic Justice” adlı sivil toplum kuruluşunun düzenlediği etkinlikte, göstericiler Gazze için ateşkes talep eden pankartlar taşıyarak mum yaktı. Etkinliğe katılan Filistin asıllı Amerikalı aktivist Linda Sarsour, “Biz burada Gazze’de yaşayan kardeşlerimiz için sesimizi yükseltiyoruz. Onlar da bizim gibi insan ve hayat haklarına sahip.” dedi. Etkinliğe Amerikalı ünlü oyuncu Wallace Shawn da destek verdi.

gazze

HOLLANDA’DAN FİLİSTİN’E DESTEK

Hollanda’da ise 13 farklı tren istasyonunda Filistin’e destek için oturma eylemleri düzenlendi. Rotterdam, Amsterdam, Utrecht gibi büyük kentlerdeki eylemlere binlerce kişi katıldı. Göstericiler, Filistin bayrakları ve “İşgale son” yazılı dövizlerle İsrail’in saldırılarını kınadı.

gazze

İSVEÇ’TEN FİLİSTİN’E DESTEK

İsveç’in başkenti Stockholm’de de Filistin’de öldürülen gazeteciler için gösteri düzenlendi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Segels Torg Meydanı’nda toplanan göstericiler, İsrail tarafından öldürülen gazetecilerin fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı. Eylemciler, “Özgür Filistin”, “İşgale son” şeklinde slogan attı.

 

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, Gazze Şeridi’nde büyük bir insani krize yol açtı. İsrail ordusu, Gazze’ye yoğun hava ve kara saldırıları düzenlerken, Hamas da İsrail’in farklı bölgelerine roketler fırlattı. İsrail saldırılarında 17 binden fazla Filistinli hayatını kaybederken, Hamas’ın roketleri de 1200’den fazla İsraillinin ölümüne neden oldu.

İsrail ordusu, Gazze’deki hastane, okul, cami gibi sivil yerleşimleri de vurdu. Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastane zorla tahliye ettirildi.

İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım’da varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde, Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Taraflar arasında 4 gün süreyle uygulanan "insani ara"nın ardından, İsrail ordusu 1 Aralık’ta Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.