Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,59 -0,01%
ALTIN
2.002,66 -0,27%

Doğalgazı full açmaya hazır olun! 2500 TL +%5 destek ile fatura yükü kalmayacak

Kış mevsimi 1 Aralık itibari ile başlıyor. Aralık ayının gelmesi ile birlikte en çok merak edilen doğalgaz desteği konusu olurken, bu kapsamda doğalgaz desteği başvuru şartları ve ödeme miktarı merakla araştırılıyor

Yayın Tarihi: 30.11.2023 14:20
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 14:20

Doğalgazı full açmaya hazır olun! 2500 TL +%5 destek ile fatura yükü kalmayacak

Devlet dar gelirli vatandaşa yönelik desteklerini tam sürat sürdürmeye devam ediyor. İhtiyaca göre şekillenen destek ödemeleri konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onay verilmesi halinde sürekli maaş gibi ya da tek seferlik destek ödemeleri yapılıyor. Kış mevsiminin etkisini olağan gücüyle sürdürmeye devam ettiği şu günlerde, artan maliyetler sebebiyle ısınma ihtiyacı da dar gelirli için büyük bir yük haline gelmiştir. Her sene olduğu gibi devlet bu sene de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının onayı ile ısınma desteklerini sürdürmektedir. Doğalgaz desteği başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile alınmaktadır. Peki doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz desteği kaç para ödeniyor... İşte detaylar...

Kış mevsimi 1 Aralık itibari ile başlıyor. Aralık ayının gelmesi ile birlikte en çok merak edilen doğalgaz desteği konusu olurken, bu kapsamda doğalgaz desteği başvuru şartları ve ödeme miktarı merakla araştırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında doğalgaz desteği ile alakalı başvuru şartları ve detayları da güncellenmiş bulunuyor. 

DOĞALGAZDESTEĞİ

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Uzun süredir devam eden ancak 2023-2024 senesi destekleri için henüz başvuruya açılan doğalgaz desteği ile alakalı detaylar merakla hak sahibi olmak isteyen dar gelirli doğalgaz kullanıcıları tarafından araştırılıyor. T.C. vatandaşı olan, bakanlık üzerinden başvurusunu tamamlamış bireyler, değerlendirmeye alınırken şu özellikleri taşıması gerekmekte. Doğalgaz alt yapılı ilçe veya beldelerde oturan, ihtiyaç sahibi olan ve faturası kendi üzerine olan birey Aile Bakanlığı'na başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Dar gelirli hanelerin belirlenmesinde kıstas asgari ücrettir. Hanede kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 3'te birinden az olması gerekmektedir.

destek

BAŞVURUSU ONAYLANANA 900 TL- 2500 TL DESTEK

Doğalgaz başvurusu yapıp da bakanlık tarafından onay alan her haneye doğalgaz desteği olarak 900 TL- 2500 TL arasında destek sağlanmaktadır. Bu destekler yaşanan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. 

Bu kapsamda soğuk iklim şartlarına hakim bölgelerde yaşayanlara 2500 TL destek ödemesi sağlanırken, ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde yaşayan haneye ise 900 TL'den başlayan destek ödemesi yapılmaktadır. 

Öte yandan kronik hastalıkla mücadele eden ya da başvurunun onay alması sonrasında hanesinde kronik hastalığı var olan haneler, ek olarak yüzde 5 artı ödeme almaktadır.