Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Doğalgaz faturalarını sıfırlayabilecek fitil ateşlendi! Haber ülkenin doğusundan gelecek

Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervleri ile başlayan gelişmeler Cudi Dağında bulunan doğalgaz rezervi ile devam ederken, atılan adımlarda Akkuyu Nükleer Enerji Tesisi ve tüm milli enerji hamleleri yurt dışına olan bağımlılığı azaltıyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), zaman zaman yaptığı değerlendirmeler ile rezevlerden çıkan petrolün ithalat oranını yüzde 99'a kadar ulaştığı bilgisi verildi.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 14:30
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 14:30

Doğalgaz faturalarını sıfırlayabilecek fitil ateşlendi! Haber ülkenin doğusundan gelecek

Kendi kaynağını üretme yolunda ilerleyen Türkiye'nin dışa bağımlılığı konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervleri ile başlayan gelişmeler Cudi Dağında bulunan doğalgaz rezervi ile devam ederken, atılan adımlarda Akkuyu Nükleer Enerji Tesisi ve tüm milli enerji hamleleri yurt dışına olan bağımlılığı azaltıyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), zaman zaman yaptığı değerlendirmeler ile rezevlerden çıkan petrolün ithalat oranını yüzde 99'a kadar ulaştığı bilgisi verildi. 

DIŞA BAĞIMLILIK ORANI AZALACAK

Karadeniz doğalgazı keşif edilmesinden bu yana üretim haline geçilmesi ile birlikte doğalgaz ithalatında yüzde 3'lük düşüş yaşanması üzerine Gabar Dağı'nda üretilen petrolün de dışa bağımlılığı azalttığı belirtildi. Doğalgaz rezervleri konusunda son dakika açıklama yapan yetkililer yüzde 3 olan bu oranın 3 4 sene içerisinde yüzde 25'e yükseleceğini belirtti. 

Müjde olarak geçtiğimiz sene duyurulan Karadeniz doğalgazı bulunması ve işlemeye başlaması akabinde günlük 5 milyon metreküplük üretimin yapıldığı belirtildi. 1- 2 sene içerisinde bu üretimin 2 katına çıkacağı açıklaması yapılırken, bu sayede dışa bağımlılığın yüzde 6 azalacağı belirtilmiş bulunuyor. Bu kapsamda ilk faz sonrasında ikinci faz üretimi geçişmesi sonrasında ise bu rakamaın kat be kat artacağı sadece karadenizden günlük 40 milyon metreküplük üretimin gerçekleşeceği bildirildi. 

tlü

GABAR'DAN MÜJDELER VAR

Gabar'da bulunan ve işlenmeye başlayan petrol rezervi kapsamında günlük üretim kapasitesinin 27 bin varil olduğu belirtilirken yıl sonuna kadar da bu rakamın 35 bin varile ulaşabileceği açıklaması sonrasında müjdeler de verildi. 

ŞIRNAK GABAR DAĞI PETROLÜ DE ARTIYOR

TPAO doğalgaz rezerv ve Gabar Dağı rezervleri ile alakalı olarak yaptığı açıklamasında müjdeyi vererek 2024 senesine dikkat çekti ve Şırnak Gabar Dağı bölgesinde, Şehit Esma Çevik ve Şehit Aybüke Yalçın sahalarında açtığımız toplam 23 kuyuda günlük 30 bin varil petrol üretime ulaştık. 2023 sonu hedefimiz günlük 35 bin varil petrol, 2024 sonu hedefimiz günlük 100 bin varil petrol. Bu başarı, ülkemizin enerji bağımsızlığına doğru attığımız sağlam adımların bir yansımasıdır. Gururla paylaşıyoruz'' dedi.

MALİYETLER DÜŞECEK

Hayat şartlarının zorluğu devam ederken, hükümet her ay bedava doğalgaz müjdesi ile her ev ve işyerine 25 metrekiplük kullanımın bütçe tarafından karşılanacağını açıklamıştı. Bu kapsamda yerlilik oranı yavaş yavaş artan doğalgaz rezerv ve üretimleri konusunda yapılan değerlendirmede yerli üretim arttıkça doğalgaz maliyetinin azalacağı ortaya çıktı. Gaz fiyatlarının aşağıya düşmesi için biraz daha vakit alacağı değerlendirilirken, üretimin artması sonrasında doğalgazın yarı yarıya düşebileceği müjdesi verildi.