Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,57 0,15%
EURO
35,11 0,46%
ALTIN
2.430,02 0,28%

Doğal bir idrar söktürücü...

Kereviz, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebzedir. Kereviz, vücudun pH değerinin korunmasına, bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasına, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine, tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Peki, kerevizin faydaları nelerdir?

Yayın Tarihi: 11.11.2023 17:07
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 17:07

Doğal bir idrar söktürücü...

Kereviz, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebzedir. Kereviz, düzenli olarak tüketildiği takdirde, birçok sağlık faydası sağlayabilir. Kereviz, çiğ olarak tüketilebilir. Ayrıca, çorba, salata, zeytinyağlı yemek, buharda pişirme gibi farklı şekillerde de tüketilebilir.

Kerevizin faydaları şunlardır:

- Kereviz, C vitamini, beta-karoten ve polifenol gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur.

- Lif açısından zengin bir sebze olan kereviz; sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler.

- Kereviz, antioksidan ve lif içeriği sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. 

- Potasyum açısından zengin bir kaynak olarak kereviz; potasyum, sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur ve tansiyonu düşürmeye fayda sağlar. 

-Kereviz, idrar söktürücü bir etkiye sahiptir bu yönüyle vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

-  Kereviz, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin bir sebzedir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kereviz, genel olarak güvenli bir besindir. Ancak, bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Kereviz tükettikten sonra mide bulantısı, kusma, gaz ve şişkinlik gibi yan etkiler yaşıyorsanız, kereviz tüketimini azaltmanız veya kesmeniz gerekebilir.