Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Diyanet İşleri Başkanı hacca giden Türklerin ihbar edildiğini yalanladı: İtiraf videosu montaj!

Geçtiğimiz gündemde büyük ses getiren ve Türk hacı adaylarına Mekke polisinin gösterdiği tavra yönelik Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan açıklama geldi. Bayramlaşma etkinliğine katılan Erbaş, hiçbir Türk hacıyı Mekke polisine şikayet etmediklerini ve hac vizesi dışında başka vizeyle hacca gidenlere karışmadıklarını, karışmayacaklarını söyleyerek tüm iddiaları yalanladı. Hatta öyle ki söz konusu itiraf videosunun, hacdan 2 ay önce verilen bir eğitim seminerindeki cümlelerden montajlandığını kaydetti.

Yayın Tarihi: 18.06.2024 10:08
Güncelleme Tarihi: 18.06.2024 10:08

Diyanet İşleri Başkanı hacca giden Türklerin ihbar edildiğini yalanladı: İtiraf videosu montaj!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet Hac İdare Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sosyal medyada yer alan itiraf ve Türk hacıların Mekke polisi tarafından otel odasından atıldığına dair görüntülere yanıt verdi. Her şeyin yalan olduğunu söyleyen Erbaşı, geçen sene de hac vizesi dışında vizelerle yapılan "kural dışı" hac ibadeti nedeniyle büyük sorunlar yaşandığını hatırlattı. Bu sıkıntıların sadece Türkiye'yi değil, diğer ülkeleri de etkilediğini belirten Erbaş, Suudi Arabistan’ın hac vizelerinde verdiği Mekke’de kalış süresini kısalttığını anımsattı: 

 "Suudi Arabistan, 2023 yılı hac sezonunun hemen ardından çeşitli ülkelere, hac vizesi sahipleri dışındakilerin hacdan 15 gün önce ve 15 gün sonrayı kapsayan sürede Mekke'de bulunmasını yasakladığını belirten yazılar gönderdi.” 

Suudi Arabistan tarafından gönderilen resmi yazıyı defalarca kamuoyuyla paylaştıklarını kaydeden Erbaş, bilgilendirmelerden istenilen sonucun alınamadığını kaydetti. Vatandaşları hac vizesi almadan bazı şirket ve yetkisizi isimlerin Mekke’ye götürdüğünü söyleyen Erbaş, hiçbir vatandaşa iş ya da ticari vize ile Mekke’ye gidemeyeceklerini söyleyemeyeceklerini vurguladı ve ekledi: 

“…Gelenler büyük sıkıntılar yaşadı. 'Diyanet Mekke'de hac vizesiz gidenleri şikayet etti' iddiası tamamen gerçek dışıdır. Bir tane vatandaşımızı bile Mekke'de kimseye şikayet etmedik.”

İtirafın montaj olduğunu iddia etti! 

Ortaya atılan iddialarda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yetkili bir ismin yaptığı itirafın montaj olduğunu iddia eden Erbaş, videonun hacdan iki ay kadar önce yapılan eğitim seminerine ait olduğunu kaydetti. Seminerde 2023 yılında yaşanan problemlerin dile getirildiği sıradaki cümlelerle montajlandığını iddia eden Erbaş, şu ifadeleri aktardı: 

“… 2023 yılında yaşanan bazı sorunlarla ilgiliydi. Bunu, 'Bizim Mekke'deki vatandaşlarımızı Suudi Arabistan mercilerine şikayet ettik' şeklinde yansıtmak tamamen çarpıtmadır. Burada hiçbir arkadaşımız, tek bir vatandaşımızı Suudi Arabistan mercilerine şikayet etmemiştir.” 

Hac kotası dağılımı nasıl? 

Hac kotalarının dağılımını da aktaran Erbaş, Türkiye’ye 84 bin 942 kişilik kota verildiğini kaydetti. Bu miktarın yüzde 60’ının Diyanet tarafından organize edildiğini ve yüzde 40’ının da TURSAB bünyesindeki 150 civarında şirket tarafından düzenlendiğini vurguladı. Ayrıca, bu yıl yaşanan sorunların yaşanmaması için vatandaşların hac vizesi alması gerektiğini söyleyerek Diyanet’in üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini ekledi.