Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıkladı: Gazze’den 1047 kişi Türkiye’ye tahliye edildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Türk vatandaşalrın Gazze’den tahliyesi de devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 7 Ekim’de İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başlamasından bu yana bölgeden tahliye edilen 1047 Türk vatandaşı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı ve aile yakınlarının sayısının 1047 olduğunu duyurdu.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 10:07
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 10:07

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıkladı: Gazze’den 1047 kişi Türkiye’ye tahliye edildi

Gazze’de İsrail’in saldırılarına maruz kalan Türk vatandaşları, Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle bölgeden tahliye edilmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 8 Ekim’den bu yana 1047 kişinin Gazze’den çıkarıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, 8 Ekim’den bu yana Gazze’den tahliye edilen Türk vatandaşları, KKTC vatandaşları ve aile yakınları hakkında bilgi verdi. 

 TAHLİYE EDİLENLER İSTANBUL’A GETİRİLİYOR

Keçeli, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tahliye edilenlerin Türk vatandaşı, KKTC vatandaşı ve aile yakınları olduğunu belirtti.

Keçeli, “Tahliye edilenler, sınır kapısının Mısır tarafında diplomatlarımızca karşılanıyor; önce kara yoluyla Kahire’ye, buradan ise hava yoluyla İstanbul’a gelmeleri sağlanıyor.” dedi.

gazze

TAHLİYE İÇİN BEKLEYENLERİN LİSTESİ GÜNCELLENİYOR

Keçeli, Gazze’de tahliye için bekleyen vatandaşların listesinin sürekli güncellendiğini, ilgili makamlarla koordinasyon yapıldığını ifade etti. Keçeli, “Gazze’deki Türk vatandaşlarının tamamının tahliyesini güvenli biçimde ve en kısa zamanda sonuçlandırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

GAZZE’DE ŞİDDET OLAYLARI SÜRÜYOR

Gazze’de 7 Ekim’de başlayan İsrail saldırılarında şu ana kadar 18 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Türkiye, Gazze’deki saldırıları kınayarak, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Türkiye, Gazze’ye insani yardım göndermeye de devam ediyor.