Dilan ve Engin Polat'ın şirketlerine kayyum atanacak

Milyonlarca liralık kara parayı aklamakla suçlanan Dilan Polat - Engin Polat çifti ve yakınlarının şirketlerine kayyum atanmasına karar verildi. Polat çifti, “Biz örgüt değiliz, bir aile şirketiyiz.” dedi.

Dilan ve Engin Polat'ın şirketlerine kayyum atanacak

Lüks hayatıyla sık sık gündeme gelen sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat, kara para aklamak, vergi kaçırmak ve örgüt kurmakla suçlanan bir çift. Polat çiftinin sahibi olduğu 27 şirket, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine mahkeme tarafından kayyuma devredildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kara para aklamak, vergi kaçırmak ve örgüt kurmakla suçlanan Dilan Polat ve eşi Engin Polat ile yakınlarına yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, çiftin sahibi olduğu bir medikal şirketin isim hakkını başka bir firmaya verdiği ve bu firma üzerinden 1 milyon 800 bin liralık para transferi yaptığı tespit edildi.

200 MİLYON LİRALIK SAHTE FATURA OPERASYONU

Soruşturmayı derinleştiren savcılık, Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) rapor istedi. Raporda, çiftin tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi sağladığı tespit edildi. Bu paranın bir kısmının yurt dışına kaçırıldığı, bir kısmının ise gayrimenkul, araç ve ziynet eşyası almak için kullanıldığı tespit edildi.

Savcılık, çiftin sahibi olduğu 27 şirkete kayyum atanmasını talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme, kayyum atama kararı verdi.

6 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Polat çiftinin kimliklerini belirleyen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

BİZ ÖRGÜT DEĞİLİZ, BİR AİLE ŞİRKETİYİZ

Operasyonda 14 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında bulunan Dilan Polat, hakimlik sorgusunda şirketin reklam yüzü olduğunu savundu, “Şirketlere yasa dışı paraların geldiğini bilmiyorum.” dedi.

Engin Polat ise “Biz örgüt değiliz, bir aile şirketiyiz.” ifadelerini kullandı.