Devlet'ten SON DAKİKA açıklama! Tüm ödeme tarihleri güncellendi Hemen bakmanız gerekiyor

Sosyal destek faydalanıcıları için Kasım ayı ödemeleri ile alakalı gelişmeler mevcut

Devlet'ten SON DAKİKA açıklama! Tüm ödeme tarihleri güncellendi Hemen bakmanız gerekiyor

Devlet dar gelirli vatandaşa türlü türlü destek sunmasının yanı sıra kendi ihtiyacını kendisi karşılayamayan ihtiyaç sahibi vatandaş için de bir çok destek ödemesi sunuyor. Bu kapsamda düzenli olarak ödenen bu destekler, maaş olarak tanımlanıyor. Engelli maaşı ve yaşlılık aylığı da hak sahibi olunması durumunda düzenli olarak ödeme sağlanan destekler arasında yer aıyor. Engelli maaşı, bakıma muhtaç olan bireyin kendisine ya da hanesine ödeniyor. Yaşlılık aylığı ise hiç maaşı olmayan bireye devlet tarafından sunulan özel bir imkan olarak biliniyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemeleri hayata geçirilen destekler konusunda gün gün açıklamalar yapılıyor. Bakanlığın süzgecinden geçilmesi akabinde ödemesi yapılan yaşlı ve engelli aylıkları, eğitim yardımları, sağlık yardımları, çocuk bakımı yardımları, eşi vefat eden kadınlara sunulan yardımlar, barınma ve asker yardımları gibi destekler ile alakalı son dakika kasım ayı ödeme zaman ve tutarları açıklanmış bulunuyor.

YARDIM

YAŞILIK AYLIĞI VE ENGELLİ AYLIĞI HESAPLARA YATIRILDI

Kasım ayı destek ödemelerinin hesaplara ne zaman yatırılacağı konusunda hak sahipleri gün gün araştırmalarını sürdürürken bakanlık tarafından belirtilen tarihler şu şekilde;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş resmi olarak açıklamada bulunarak destekteki ödemelerinin hesapları aktarıldığını bildirdi. Bakan Göktaş dün akşam saatlerinde yaptığı açıklama kapsamında toplam 3.2 milyar liranın yaşlı ve engelli bireylerin hesaplarını aktardıklarını açıkladı. Göktaş yazılı olarak sunduğu açıklamada toplam olarak 1.8 milyar lira yaşlılık aylığı ile birlikte 1.4 milyar lira engelli aile ödemesi yaptıklarını belirtti. Bakan tarafından yapılan açıklama şu şekilde idi, “Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda kasım ayına ilişkin 3,2 milyar lira tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık”

SOSYAL YARDIM

KASIM AYI DESTEK ÖDEME TARİHLERİ

Diğer eğitim yardımları için ödeme tarihleri de merakla araştırılıyor Şartlı eğitim yardımı kapsamında ilkokul ortaokul lise öğrencilerine sağlanan destek ödemeleri 15 Kasım tarihinde hesaplara aktarılacak iken şartlı sağlık yardımı kapsamındaki ödemeler için tarih de yine 15 Kasım olarak belirlenmiş bulunuyor. Engelli yakını çalıştıran işverenlere Asgari ücretin %75'İ kadar yapılan yardım, engelli yakını çalıştırma yardımı olarak bilinirken ödeme tarihi ise 25 Kasım 2023 olarak belirtiliyor. Eşi vefat etmiş kadınlara sağlanan yardım ve muhtaç asker ailelerine sağlanan yardım 25 Kasım 2023 tarihinde hesaplara aktarılacakken barınma yardımı ödeme tarihi ödemeleri ise ay sonuna kadar tamamlanacak