Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Demir deposu ıspanak kansızlığı önlüyor!

Kansızlık, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Peki, kansızlık nasıl önlenir? İşte kansızlığı ortadan kaldıran mucizevi doğal çözümler…

Yayın Tarihi: 14.11.2023 13:19
Güncelleme Tarihi: 14.11.2023 13:19

Demir deposu ıspanak kansızlığı önlüyor!

Kansızlık, kandaki kırmızı kan hücresi (eritrosit) sayısının veya hemoglobin seviyesinin normalin altında olması durumudur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşıyan bir proteindir. Kansızlık, oksijenin vücuda taşınmasını ve dokuların oksijen ihtiyacını karşılamasını engeller.

Kansızlık, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenleri arasında; demir, folat ve B12 eksikliği ve de anemi bulunmaktadır. 

Kansızlığın belirtileri, kansızlığın nedenine ve şiddetine göre değişebilir. Genel olarak görülen belirtiler ise şunlardır: Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü, solgun cilt, saç dökülmesi, uçuk, nefes darlığı ve nadir de görünme kalp çarpıntısı.

KANSIZLIKLA SAVAŞAN MUCİZEVİ BESİNLER

kansızlık

- Demir açısından zengin besinler tüketmek: Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli bir mineraldir. Demir açısından zengin besinler arasında kırmızı et, karaciğer, kümes hayvanları, mercimek, kuru baklagiller, ıspanak ve kuru meyveler bulunur.

- Folat açısından zengin besinler tüketin: Folat, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamindir. Folat açısından zengin besinler arasında koyu yapraklı yeşil sebzeler, baklagiller, meyveler ve tam tahıllar bulunur.

- B12 vitamini açısından zengin besinler tüketin: B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamindir. B12 vitamini açısından zengin besinler arasında et, balık, süt ürünleri, yumurta ve zenginleştirilmiş tahıllar bulunur.

- Kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyen bitkisel çaylar tüketin: Kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleyen bitkisel çaylar arasında ıhlamur çayı, zencefil çayı ve ekinezya çayı bulunur.