Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, bölgesel ve küresel gelişmelerde aktif rol oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin son dönemdeki iç ve dış gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 20:34
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 20:34

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, bölgesel ve küresel gelişmelerde aktif rol oynuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, öncelikle Cumartesi gecesi Almanya ile oynanan maçta tarihi bir galibiyet elde eden A Milli Futbol Takımı'nı tebrik etti. "Millilerimiz deplasmanda 72 yıl sonra gelen 3-2'lik skorla tarifsiz bir gurur yaşattılar. Gurbetçi kardeşlerimizin coşkuyla takımımızın yanında yer almaları da bizim için ayrıca anlamlıydı" şeklindeki açıklamasında, futbol takımının başarısına vurgu yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine katılarak değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Gaspıralı İsmail Bey'in birlik idealine yaklaşıldığını belirtti. KKTC'nin gözlemci üye olmasını tarihi bir adım olarak nitelendiren Erdoğan, Kıbrıs Türklerine verilen destekten bahsetti. Ermenistan'a barış çağrısı yaparak, bölgede yeni bir dönemin başladığının altını çizdi.

ERDOĞAN'DAN BARIŞ ÇAĞRISI... 

Erdoğan, Ermenistan'a barış çağrısı yaparak, "Kimi Batılı güçler bölgemizde yeni bir dönemin başladığını hala idrak edemiyor. Gerçekleşmesi mümkün olmayan ham hayalleri körükleyerek Ermenileri istismar ettiler, kullandılar, güvensizliğe mahkum ettiler. Bu gerçeğin de Ermenistan'ın görüp kabullenmesi gerekiyor. Batılı ülkeler tarafından gönderilen hiçbir silah ve mühimmat kalıcı barış ortamının sağlayacağı huzurun yerini tutamaz. Ermenistan'a Azerbaycanlı kardeşlerimizin uzattığı barı elini tutması çağrısında bulunuyorum." dedi.

Erdoğan, TOGG'un üretimi ve satışına ilişkin şunları kaydetti: "TOGG şimdiye kadar 12 bine yakın teslimat yaptı. Üretim bandından inen ve teslim edilen araç sayısı günden güne artıyor. Bu yarışa nasıl isabetli bir zamanda dahil olduğumuz daha iyi anlaşılacaktır." .

Erdoğan, Rize'de bakanlıklarımız ve belediyelerin tamamladığı 2 milyar 886 milyon lira yatırım bedeli olan eser, proje ve hizmetlerin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini de duyurdu.

Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 8-9 Kasım tarihlerindeki Taşkent'te Özbekistan Cumhurbaşkanı ve katılımcı ülkenin liderleriyle bir araya geldiklerini belirterek, "İran ve Pakistan'la birlikte kurduğumuz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın kurumsal kapasitesini güçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

11 Kasım'ı ağaçlandırma seferberliği olarak kutladıklarını söyleyen Erdoğan, sosyal devlet uygulamalarıyla ilgili çeşitli düzenlemeleri devreye aldıklarını belirtti

Erdoğan, sosyal devlet uygulamalarına ilişkin şu sözleri kaydetti: "Ülkemize dünyanın en geniş kapsamlı sosyal güvenlik ve sağlık sistemini kazandırdık. Devletimizin şefkat şemsiyesi dışında hiçbir vatandaşımızın kalmaması için özel çaba harcadık." 

ERDOĞAN: 'GAZZE'YE DESTEĞİMİZ SÜRECEK'

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını da değerlendiren Erdoğan şöyle dedi: "Gazze'de kelimenin tam anlamıyla bir vahşet, bin yıl önceki Haçlı işgali, 2. Dünya Savaşı'nda yaşananları aratmayan bir gaddarlık yapılmaktadır. İsrail suyunu, yakıtını, elektriğini, iletişimini komple keserek Gazze halkını sadece öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda taammüden hastanelerini bombalayarak Gazze'lilerin direniş azmini kırmaya çalışıyor." 

Erdoğan, Türkiye'nin Gazze'ye desteğini sürdüreceğini belirterek, "Gazze'li kardeşlerimiz için 800 tona varan malzemeyi bölgeye sevk etmiş olduk. Yardım malzemelerinin Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye ulaştırılmasını sağlıyoruz." dedi.