Bist 100
10.397,04 2%
DOLAR
32,31 -0,01%
EURO
35,17 0,58%
ALTIN
2.395,26 -0,33%

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16'ncı Zirvesi’nde

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16’ncı Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgenin önemli liderleriyle bir araya geldi. Zirve öncesinde aile fotoğrafı çektiren Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yan yana poz verdi.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 10:36
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 10:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16'ncı Zirvesi’nde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16’ncı Zirvesi’ne katıldı. 

EİT Zirvesi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde Taşkent Uluslararası İş ve Kongre Merkezi’nde başladı. Zirveye, Türkiye’nin yanı sıra İran, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan üst düzey temsilciler katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin düzenlendiği Taşkent Uluslararası İş ve Kongre Merkezi’ne gelişte Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından karşılandı. Erdoğan ve Mirziyoyev, bir süre sohbet etti.

Daha sonra, zirveye katılan liderler, aile fotoğrafı için bir araya geldi. Fotoğrafta Erdoğan’ın sağında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, solunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yer aldı. Erdoğan, fotoğraf çekiminde diğer liderlerle de selamlaştı.

ERDOĞAN, ÖZBEKİSTAN’LA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EİT Zirvesi öncesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldi.

Öte yandan, basın mensupları, Sempozyumlar Sarayı’nda kurulan medya merkezinde zirveyi takip ediyor. Medya merkezinde, zirve ile ilgili son gelişmeler, basın bültenleri, fotoğraflar ve videolar paylaşılıyor.

Zirve, liderlerin ortak bildiri yayınlamasının ardından sona erecek.

EİT, BÖLGENİN KALKINMASINA KATKI SAĞLIYOR 

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan tarafından kurulan ve daha sonra Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın da katıldığı bir bölgesel örgüttür. EİT, üye ülkeler arasında ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğini geliştirmeyi ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.