Çocuklarda öksürüğü hafifletmenin 4 doğal yolu…

Öksürük, üst solunum yollarında bir tahriş veya iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan, vücudun yabancı maddeleri dışarı atmaya çalıştığı bir reflekstir. İşte çocuklarda görülme sıklığı çok sık olan öksürük ile başa çıkma rehberi…

Çocuklarda öksürüğü hafifletmenin 4 doğal yolu…

Öksürük, çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır; öksürük, kuru veya balgamlı olabilir. Kuru öksürük, boğazda tahrişe neden olan, balgamsız bir öksürüktür. Balgamlı öksürük ise, boğazda biriken balgamın dışarı atılmasına yardımcı olan, balgamlı bir öksürüktür.

ÖKSÜRÜĞÜ BIÇAK GİBİ KESEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Çocuklarda öksürüğe iyi gelen bazı bitki çayları şunlardır:

cocuklarda öksuruk

- Zencefil çayı: Zencefil, antiinflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. Bir parça zencefili ince ince doğrayın ve bir bardak sıcak suya ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzün.

- Ihlamur çayı: Ihlamur, boğaz ağrısını hafifletmeye ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya bir tutam ıhlamur yaprağı ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.

- Ekinezya çayı: Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı ekinezya bitkisi ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.

- Papatya çayı: Papatya, boğaz ağrısını hafifletmeye ve rahatlamaya yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya bir tutam papatya çiçeği ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.