Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

CHP İzmir’de adaylık krizi yaşıyor mu? Özgür Özel ve Tunç Soyer’den açıklama

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Tunç Soyer’i yeniden aday gösterip göstermeyeceği merak konusu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili açıklama yaptı. Özel, Soyer’in adaylığına yeşil ışık yaktı ancak anket sonuçlarını beklediklerini söyledi. Soyer ise yaptığı işlerle gurur duyduğunu ve bir şaibesi olmadığını belirtti.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 14:29
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 14:29

 CHP İzmir’de adaylık krizi yaşıyor mu? Özgür Özel ve Tunç Soyer’den açıklama

CHP, 2024 yerel seçimleri için hazırlıklarını sürdürüyor. Partinin en güçlü olduğu illerden biri olan İzmir’de ise adaylık tartışması yaşanıyor. CHP’nin mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği, parti içinde ve kamuoyunda farklı görüşlere neden oluyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Deutsche Welle Türkiye’ye verdiği röportajda, İzmir adaylığıyla ilgili soruları yanıtladı. Özel, Soyer’in adaylığına yeşil ışık yaktı ancak anket sonuçlarını beklediklerini ifade etti.

Özel, “İzmir’e dair mevcut başkanla ilgili memnuniyet anketi yapılıyor. Mevcut başkan aday olacaksa ilan edeceğiz, eğer olmayacaksa da başka aday adayları arasında bir anket çalışması yapacağız.” dedi.

Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile yaptığı görüşmede, İzmir adaylığının da konuşulduğu iddialarını da yalanladı. Özel, “İzmir’e dair ne bizimle ne de Ekrem Bey ile bir görüşme yok.” diye konuştu.

Özel, Muharrem İnce’nin CHP’den aday olmasını bekleyemediklerini de söyledi. Özel, “CHP’den aday olmasını bekleyemeyiz, üyemiz de değil. Başka bir partinin genel başkanı. Bunu biz söylesek nezaketsizlik olur. Bir partinin genel başkanına ‘belediye başkanı ol’ denmez.” ifadelerini kullandı.

SOYER: BİR ŞAİBEM, USULSÜZLÜĞÜM YOK

Sözcü Gazetesi’ne konuşan Tunç Soyer ise, yaptığı işlerle gurur duyduğunu ve bir şaibesi olmadığını belirtti. Soyer, “Bir önceki dönem vadettiğimiz 165 projeden 144’ünü bitirdik. Ancak geçer akçe popülist politikalarmış maalesef.” dedi.

Soyer, “Bir şaibem, bir usulsüzlüğüm, CHP’nin kurumsal kimliği ile çatışan bir şeyim yok.” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir’de adaylık krizi yaşamıyor mu? Yoksa parti içinde farklı görüşler mi var? CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için son kararı ne olacak? Bu soruların cevabını önümüzdeki günlerde belli olacak.