Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Cep telefonunu böyle kullanmak kamburluk ve beyin fıtığı yapıyor

Ortopedi ve aynı zamanda Travmatoloji Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Mutlu Güngör, cep telfonu kullanırken ortaya çıkan bir zarardan bahsetti. Uzun süreli aynı pozisyonda kalma ve aşırı yüklenme nedeniyle kamburluk oluşabileceğini unutulmaması gerektiğini söyleyen Güngör, telefonu benzer pozisyonda kullanmanın kamburluk oluşumunu hızlandıracağına inanıyor ve acil bazı önerilerde bulunuyor.

Yayın Tarihi: 04.09.2023 10:40
Güncelleme Tarihi: 04.09.2023 10:40

Cep telefonunu böyle kullanmak kamburluk ve beyin fıtığı yapıyor

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen başta akıllı telefonlar olmak kaydıyla tüm teknolojik aletlerin, duruş bozukluğu nedeniyle kamburluk ortaya çıkardığını söyleyen Ortopedi ve aynı zamanda Travmatoloji Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Mutlu Güngör, alınması gereken önlemleri açıklıyor.

Akıllı telefonları uzun sohbetler yerine mesaj atmak ve sosyal medyayı takip etmek için kullanan insanları bekleyen en büyük tehlike, "travma" şişmesi gibi görünüyor. Uzman isim Op. Dr. Mutlu Güngör, kamburluğun son zamanların en büyük rahatsızlıklarından biri olarak ortaya çıktığı konusuna dikkat çekerek “Kamburluk, tıp dilinde 'kifoz' adı verilen, sırtın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan durumdur. Görünümle ilgili çok ciddi bir sorun olan kifoz; Doğumda veya daha sonra çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Omurganın öne doğru 50 ila 55 dereceden fazla eğriliği sonucu oluşan kifoz, uygun tedavi ile tedavi edilebilir. Uzun süreli aynı pozisyonda kalma ve aşırı yüklenme nedeniyle kamburluk oluşabileceğini unutmamak gerekir." dedi.

Cep telefonunu böyle kullanmak kamburluk ve beyin fıtığı yapıyor

Op. Dr. Mutlu Güngör, konuyla ilgili açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Kifozun nedenleri omurganın dış etkenlere bağlı olarak yıpranması ve yıpranması yani uzun süreli aynı pozisyon üzerinde kalma ve yük taşıma nedeniyle omurganın tekrarlayan strese maruz kalması, osteoporoz, omurga kırıkları, omurga çevresinde iltihaplanmadır. Gelişmekte olan çocuklarda omurga enfeksiyonları, tüberküloz ve omurga, vertebral kolon ve anterior vertebral kolon kanserleri, yetersiz büyüme ve büyüme çekirdeklerinin felci ile açıklanır. Kötü duruş nedeniyle kifoz; 35 derecelik açıyla kifozu olan bir kişi duruş bozukluğu nedeniyle kokarca olarak adlandırılır.Bu genellikle pozisyonla ilgili bir durumdur. Yapısal kamburluk; ayakta dururken açısal kifozun 55 dereceden fazla olması durumudur ve bu durum vücudun yapısına bağlı olarak gelişir. Yumuşak dokular ve kemikler Bu felç türü ayrıca doğuştan gelen bazı kemik hastalıkları, omurga anomalileri, spondilit ve omurga kırıklarından kaynaklanan bazı yaralanmalardan da kaynaklanabilmektedir."

"Telefonu sürekli aynı pozisyonda kullanmak kambur olma oluşumunu hızlandırır"

Op. Dr. Güngör, "Ayağa kalkmaya çalışıldığında iyileşme görülebilir ancak şiddetli kamburluk duruşla düzelmez, ancak tedaviyle düzelebilir. Telefon, televizyon, tablet gibi teknoloji araçlarını da aynı şekilde kullanın. Uzun süre pozisyonda kalmak, boyun ve sırta gelen uzun süreli yük omurgayı etkileyecek, omurgaya baskı uygulayarak kas yorgunluğuna yol açacaktır. Zayıflığından dolayı omurgada öne doğru eğrilik yani eğrilik oluşumunu hızlandırır." dedi.

Cep telefonunu böyle kullanmak kamburluk ve beyin fıtığı yapıyor

"Akıllı telefonunuzun önünde konumunuza dikkat edin"

Yetişkin bir insanın kafasının genellikle 4,5 ila 5,5 kg ağırlık taşıdığını ancak 60 derecelik açıyla büküldüğünde boynun kaldırmak zorunda olduğu ağırlığın 27 kg'a çıktığını kaydeden Op. Dr. Güngör, şöyle konuştu:

"İnsanlar mobil cihaz kullanım ortalamalarına göre günde yaklaşık 2-4 saat. Boyunlarımız ve sırtlarımız yılda ortalama 700 ila 1.400 saat öne doğru eğilir. Ayrıca yıllar içinde biriken bu etki sadece omuriliğin tahribatına neden olur.

Daha az mesaj atmasanız bile akıllı telefonunuzun önünde nerede olduğunuzun farkında olun. Telefonunuzu veya tabletinizi yüksek seviyede tutabilirsiniz. Böylece ekrana her baktığınızda başınızı eğmek zorunda kalmazsınız. Boyun sorunları akıllı telefon ya da tablet kullanımıyla yakından ilgilidir. Boynunuza uzun süreli baskı uygulamaktan kaçınmak için doğru vücut duruşlarını öğrenin. Boyun ağrınız ya da baş ağrınız varsa telefonunuzu ya da tabletinizi ne sıklıkta kullandığınızı düşünün, mümkünse kullanım şeklinizi değiştiri. Gerekirse 30 saniye kadar bir mola verin.”